Co zrobić gdy pies boi się chodzić po schodach?

Strach przed schodami jest zmorą wielu właścicieli psów. Ci, których pupile mają niewielkie rozmiary, radzą sobie z wnoszeniem czworonożnego przyjaciela na rękach. Właściciele owczarków czy labradorów nie rozwiążą tego problemu w tak prosty sposób. Tym bardziej że wnoszenie nawet drobnej budowy psa po schodach nie jest dobrym rozwiązaniem.

Skuteczne sposoby na pozbycie się lęku przed schodami u psa Skuteczne sposoby na pozbycie się lęku przed schodami u psa Źródło: pixabay.com

Nie likwiduje to problemu, a jedynie odwleka w czasie moment, gdy pies i tak będzie musiał zmierzyć się ze swoim największym wrogiem – schodami. Jak w takim razie postępować? Co jest przyczyną lęku psa?

Określenie przyczyny strachu

Pierwszym krokiem, który pozwoli przełamać lęk przed schodami, jest określenie jego źródła. Doskonale wiemy, jak mądrym zwierzęciem jest nasz pies. Nie bez powodu więc odczuwa on strach przed schodami. Przyczyn jego występowania może być wiele. Skupmy się jednak na tych, które występują najczęściej.

Problemy zdrowotne

Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek wychodzić po schodach po przebytym urazie? Nawet zakwasy po intensywnym treningu sprawiają, że każdy stopień wiąże się z niesamowitym bólem. Przyczyną lęku naszego psa przed schodami mogą być więc dolegliwości zdrowotne. Problemy z kręgosłupem, dysplazja, zwyrodnienia stawów – są to powody, dla których wyjście po stopniach jest zadaniem niewykonalnym dla czworonoga. Na uszkodzenia są także narażone poduszki znajdujące się na łapach. Jeśli strach pojawił się nagle koniecznie sprawdź, czy nie doszło do ich uszkodzenia. Jeśli nie zauważyłeś niczego niepokojącego na łapach, udaj się do weterynarza, aby wykluczyć inne dolegliwości zdrowotne.

Traumatyczne doświadczenie

Sięgnij pamięcią wstecz i zastanów się, kiedy Twój pies odmówił chodzenia po schodach. Czy przypadkiem nie poprzedzał go nieszczęśliwy wypadek? Jest to zwierzę, które doskonale uczy się na własnych błędach dlatego też upadek, nawet jeśli miał miejsce tylko raz, pozostanie dla niego traumą do momentu, aż nie pomożemy mu jej zwalczyć.

Może się zdarzyć, że szczeniak już trafiając w nasze ręce, odczuwa lęk przed stopniami. Warto wówczas zapytać poprzedniego właściciela czy w jego życiu nie było incydentu, który wywołuje takie uczucia. Obsunięcie łapy i upadek z wysokości jest częstą przyczyną niechęci psa do schodów.

W tym momencie warto również wspomnieć o wadach noszenia lękliwych psów po schodach. Nawet jeśli przenoszenie go nie sprawia Ci większych problemów, sam pies odczuwa silny dyskomfort. Tobie, jako właścicielowi wydaje się, że jesteś bohaterem dla swojego pupila. Jednak taką praktyką możesz mu szkodzić, nawet o tym nie wiedząc.

Pies boi się wówczas nie tylko o siebie, ale także o swojego właściciela, którego ma bronić. Jeśli upadek, który miał miejsce w jego życiu, wywołał tak silny ból, logiczne jest dla Twojego pupila, że Ty również wychodząc po schodach, upadniesz.

Dlatego właśnie wnoszenie psa po schodach nie jest rozwiązanie, a wzbudzaniem w nim jeszcze większego lęku. Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest pomoc w przezwyciężeniu lęku.

Pierwsze spotkanie ze schodami

Jeśli szczeniak, który trafia pod Twoją opiekę nie miał nigdy do czynienia ze schodami, nic dziwnego, że odczuwa lęk, kiedy po raz pierwszy się z nimi spotyka. Do takiej sytuacji może dojść nie tylko w przypadku szczeniaka. Jeśli przeprowadzasz się do bloku, a dotychczas wraz z psem mieszkałeś w parterowym budynku, schody mogą okazać się dla niego nowością, która wzbudzi strach.

Znając przyczynę lęku psa przed schodami, możesz podjąć skuteczną walkę, która pomoże go wyeliminować. Pamiętaj jednak, że to Twój przyjaciel musi zmierzyć się ze swoim strachem. Ty musisz jedynie mu w tym pomóc. Jak to zrobić?

Skuteczne sposoby na pozbycie się lęku przed schodami u psa

Przezwyciężanie strachu psa jest procesem, który wymaga czasu i cierpliwości. Największym błędem, jaki możemy popełnić, jest próba wciągnięcia go siłą na stopnie. Jedyne co osiągniemy tym posunięciem, będzie jeszcze większy strach. Przełamanie lęków może zająć nawet kilka tygodni. Szczególnie u psów, które odczuwają związaną ze schodami traumę.

Pamiętajmy również, że naukę chodzenia po schodach należy przeprowadzać jedynie ze zdrowymi psami. Jeśli lęk przed stopniami wywołany był towarzyszącym z każdym krokiem bólem, wyleczenie problemów zdrowotnych powinno być jedynym krokiem, który pozwoli naszemu pupilowi ponownie korzystać ze schodów.

Nauka przez przysmaki

Jedyne skojarzenie Twojego psa ze schodami to strach. Bez pozytywnych bodźców zwierzę nigdy nie pozbędzie się tego paraliżującego lęku. Dlatego też pokaż mu, że chodzenia po schodach może być przyjemnością. Na pierwszych etapach każdy stopień powinien być nagradzany przysmakiem, głaskaniem lub pochwałą słowną. Może okazać się nawet konieczne nagradzanie za samo podejście do stopni. Na tym etapie nie szczędź dla niego nagród. Jest to kluczowy moment, kiedy Twój pies powoli zapomina o lęku, a jego miejsce zajmują powoli pozytywne uczucia.

Prosta konstrukcja schodów idealna na pierwsze lekcje

Jeśli w swoim domu mamy jedynie strome schody, w dodatku bez poręczy, warto rozejrzeć się czy w okolicy nie ma takich, które swoim wyglądem bardziej przypominają nierówny pagórek. Spakuj do kieszeni przysmaki, załóż smycz i udaj się ze swoim pupilem w poszukiwaniu idealnych schodów. Możesz je znaleźć w parkach czy w okolicy ruin. Podniszczone przez czas będą jeszcze lepszym wyborem. Jeśli po czasie nasz pupil będzie w stanie bez najmniejszych problemów pokonać takie schody, wówczas warto rozejrzeć się za czymś trudniejszym. Ani się obejrzysz, jak Twój pies będzie radośnie biegł po najbardziej stromych stopniach.

Wchodzenie łatwiejsze od schodzenia

Z pewnością nie raz widziałeś schodzącego po schodach psa. Nagle jego ruchy nie są już tak pewne i dostojne jak gdy biega szczęśliwy po mieszkaniu i tratuje niemal wszystko, na co natknie się po drodze. Schodzenie po stopniach jest dla niego znacznie trudniejszą czynnością niż wchodzenie. Przypomina raczej walkę o utrzymanie równowagi niż stawianie z rozmysłem kroków. Dlatego też przezwyciężanie strachu przed schodami warto rozpocząć od wchodzenia na nie. Możesz także wymagać od swojego pupila wejścia jedynie na kilka pierwszych stopni i zejścia z nich, tak by nie przerażała go konieczność zejścia z samego wierzchołka. Z każdym udanym zejściem nagrodzonym przysmakiem, możesz dodawać po kolejnym stopniu, aż pies wyjdzie na samą górę.

Nauka od szczeniaka

Większość z nas rozpływa się na widok każdego szczeniaka – bez względu na rasę. To właśnie dlatego wielu właścicieli nowego członka rodziny traktuje niemal jak dziecko. Wnoszenie szczeniaka po schodach jest praktyką niemal każdego właściciela. O ile zbyt częste wbieganie po schodach może przyczynić się do nieprawidłowego rozwoju kręgosłupa, o tyle nie powinniśmy wnosić malucha za każdym razem. Warto od czasu do czasu postawić go na stopniach i pozwolić na samodzielne wdrapanie się po nich. Nie zapomnijmy, że wszystko ma przebiegać pod naszym czujnym okiem. Upadek jak już wiesz, może bowiem skończyć się silną traumą. Jeśli jednak z rozwagą pokażesz mu, że wchodzenie i schodzenie po stopniach nie jest wcale takie straszne, wyrośnie ona pewnego siebie psa.