Ciche porozumienie

Żeby „dogadać się” ze swoim psem musisz zamknąć buzię i nauczyć się cichych sposobów komunikacji. Stanley Coren nazywa je cichym porozumieniem.

Źródło: Shutterstock

Ludzie komunikują się ze sobą najczęściej za pomocą języka. Mówią i słuchają. Uczą się słuchając. Natomiast nasze psy choć niektóre czasem bardzo „wyszczekane” komunikują się inaczej niż my. Psy uczą się patrząc i naśladując zachowania innych.

 Oto 10 sposobów na cichą rozmowę człowieka z psem wg Stanleya Corena

  1. Kontakt wzrokowy – patrzenie na psa czy to w sposób pozytywny czy negatywny jest dla niego sygnałem, że wchodzisz z nim w relację. Jeśli spojrzysz na psa, to możesz być pewien, że na 100% powtórzy zachowanie, które przykuło twoją uwagę, np. jeśli twój pies zacznie nagle szczekać, a ty na niego spojrzysz, to możesz liczyć na powtórkę z rozrywki. Jeśli chcesz mieć spokojnego psa, zawsze ciszę nagradzaj swoją uwagą, a szczekanie ignoruj.
  2. Postawa ciała – jest dla psa jednym z najwyraźniejszych znaków komunikacji. Psy bardzo często nas obserwują. Na przykład gdy się pochylasz twój pies zastanawia się co chcesz przez to powiedzieć: czy chcesz się bawić, czy może się czegoś boisz, czy może zobaczyłeś coś interesującego na ziemi. Jeśli chcesz dodać pewności siebie swojemu psu w stresujących go sytuacjach, bądź zdobyć szacunek w jego oczach to wyprostuj swoją sylwetkę i rozluźnij swoje ciało.
  3. Dobre zachowanie się psa nagradzaj swoją uwagą, złe jej brakiem Źródło: Shutterstock
    Dotyk – u psów oznacza status społeczny. Przywódca stada ma prawo wszystkich dotykać i obwąchiwać całe ciało. W czasie kiedy twój pies jest spokojny i rozluźniony głaszcz go długimi, łagodnymi ruchami. Przemawiaj do niego łagodnym głosem oraz delikatnie dotykaj jego nosa, ogona i łap.
  4. Pewność siebie – twoje nastawienie bardzo dużo mówi o tobie psu. Pamiętaj, że on obserwuje cię przez 24h i jeśli potrafisz odgrywać rolę spokojnego, pewnego siebie przywódcy, którego nic nie jest w stanie przestraszyć, twój pies będzie cię szanował i respektował wszystkie twoje polecenia.
  5. Brak reakcji – twój pies nieustanie szuka z tobą kontaktu, jeśli go nie odwzajemniasz wasza wieź nigdy nie powstanie, bądź zostanie zerwa. Brak twojej reakcji  na zachowanie psa może je poprawić lub pogorszyć. Wyobraź sobie sytuację, w której zwracasz uwagę, gdy twój pupil porywa ulubiony but, a ignorujesz go, gdy spokojnie leży na posłaniu i ogryza swoją kość. Jak ci się wydaje, które zachowanie chętnie powtórzy? Jeśli nie podoba ci się zachowanie twojego psa po prostu go olej, strzel focha, wyjdź z pokoju, odwróć głowę, możesz zasłoń sobie oczy dłońmi. Taka twoja reakcja na dane zachowanie psa oznacza całkowite zerwanie interakcji. Możesz być pewien, że pies porzuci szybko zachowanie, które wywołuje u ciebie taką reakcję na rzecz innego zachowania, które przykuje twoją uwagę.
  6. Odzwierciedlanie ruchów – twój pies naśladuje twoje zachowanie. Jeśli popadnie w duże podekscytowanie i zacznie biegać po mieszkaniu jak opętany, a ty wpadasz z tego powodu w furię, to znaczy że udziela ci się zachowanie twojego psa. Jeśli chcesz, aby twój pies zachowywał się spokojnie to sam musisz się zachować spokój. Na przykład, gdy w twoim psie dźwięk dzwonka wywołuje ekscytację, zacznij pracować nad odczulaniem go od takiego zachowania za pomocą komend („do tyłu”, „siad”, „zostań”). Pamiętaj, żeby samemu być wtedy spokojnym, a i twojemu psu ten spokój z czasem się udzieli.
  7. Nie patrz ciągle na swojego psa – kiedy ciągle to robisz twój pies myśli, że potrzebujesz od niego opieki i wskazówek co masz robić.
  8. Sygnały optyczne – to dla psa najczytelniejsza forma komunikacji. Dlatego szkoląc go wprowadź  obok komendy słownej również jakiś znak optyczny. Poza tym to bardzo przydatny sposób porozumiewania się z psem na odległościach lub wtedy, kiedy trzeba być cicho.
  9. Zawsze z przodu – ten kto rządzi zawsze idzie przodem, jako pierwszy przechodzi przez drzwi i jako pierwszy wita się z gośćmi. Nie pozwalaj psu wyprzedzać się na spacerach (powinien iść obok ciebie lub lekko za tobą). Przez drzwi zawsze przechodź jako pierwszy. Naucz psa komendy „do tyłu”, lub „siad-zostań” i wykorzystują ją kiedy przychodzą goście, lub wychodzisz z domu razem z psem.
  10. Wydawanie komend – nie wykrzykuj komend do psa, częste ich powtarzanie i podniesiony ton głosu sprawia, że pies nie tylko nie reaguje, bo najzwyczajniej cię nie rozumie, ale dlatego że taki sposób wypowiedzi przywódcy nie przystoi. Żeby pies słuchał twoich komend wypowiadaj je cicho i nie powtarzaj ich po milion razy, a każde wykonie komendy natychmiast nagradzaj.

ŹRÓDŁA: Stanley Coren, Sarah Hodgson, Charakter psa dla bystrzaków, Wydawnictwo Helion, 2009.