Chcesz mieć psa albo kota? Oto twoje obowiązki

“Mamo, tato, chcę mieć zwierzątko” - niejeden rodzic zapewne usłyszał to zdanie, a jeśli jeszcze nie - to być może dopiero Was to czeka. Nie zapominajcie jednak, że domowe zwierzę to nie żywa maskotka i zabawka dla dziecka. To członek rodziny i waszego stada. Oprócz tego, że należy się mu miłość i czas, to jego posiadanie wiąże się z obowiązkami.


Źródło: Pixbulls
  1. Pies, kot albo świnka morska to żywe stworzenie

I tak jak człowiek odczuwa ból, głód, radość i smutek. Traktujmy zwierzęta tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani - w wyrozumiałością, uczuciem i uwagą. Decydujecie się na zwierzątko? Zastanówcie się, czy rozumiecie jego potrzeby, a zakup albo adopcja nie będzie tylko spełnieniem zachcianki.


2. Zwierzę domowe potrzebuje ruchu

Jeśli jest to świnka morska zapotrzebowanie na ruch jest stosunkowo niewielkie  - wystarczy jej obszerna klatka i od czasu do czasu spacer. Ale jeśli zaś chodzi o większe zwierzęta np. psy dawka ruchu powinna być odpowiednio większa. Obowiązkiem właściciela jest też zapewnienie minimalnego czasu na świeżym powietrzu - przynajmniej 2, a optymalnie 3 razy dziennie. O tym ile powinien trwać spacer przeczytacie w naszym serwisie.


3. Odpowiednie żywienie

Zwierze domowe potrzebuje odpowiedniej karmy. Jeżeli bierzesz sobie do domu zwierzaka musisz pamiętać, że jego jedzenie powinno być dostosowane do jego potrzeb. Ważne, żeby nasz kompan nie jadł resztek z obiadu czy kolacji swoich właścicieli. Trzeba więc uwzględnić w budżecie domowym pozycje “wyżywienie”.Na rynku jest dostępnych dużo rodzajów karm: dla szczeniaczków, dla podrostków, suczek w ciąży, psów dorosłych i starszych. Przy wyborze karmy nie wskazane są eksperymenty, zaś dużo lepiej skonsultować się z weterynarzem. Pan doktor może zasugerować odpowiednie suplementy niezbędne w prawidłowym rozwoju zwierzęcia.


4. Opieka medyczna i szczepienia

Planując powiększenie rodziny o futrzastego przyjaciela, pamiętajmy o przeznaczeniu pieniędzy na jego lekarza. Chomik, kot czy pies też czasem muszą odwiedzić weterynarza. Zwierzęta należy szczepić, odrobaczać, zabezpieczać przed chorobami pasożytniczymi. Żeby się przed nimi ustrzec dobrze jest używać specjalnych obroży i preparatów w sprayu. Zabezpieczą one przed pchłami i kleszczami, które są nosicielami groźnej babeszjozy i boreliozy.

Jeśli wraz z dzieckiem planujesz przyjęcie zwierzaka, możesz założyć specjalną skarbonkę, do której wszyscy będą wrzucać pieniądze na opiekę medyczną.


5. Czas na zabawę - zwierzę potrzebuje uwagi

Nie licz na to, że Twoje zwierzątko samo się sobą zajmie. Ono również chce się cieszyć z Twojej obecności i bawić się z Tobą. Weź pod uwagę, ile czasu możesz mu poświęcić. Znudzony pies będzie niszczył buty i meble a kot może znaczyć domowe kąty nieprzyjemnym zapachem. Zrobią one wszystko, by zwrócić na siebie Twoją uwagę. Długie spacery, zabawy z piłką czy szarpakiem, drapaki i gry edukacyjne są nieodzowne, jeśli chcesz mieć szczęśliwego psa lub kota.

Biorąc zwierzaka do domu stajemy się częścią jego stada, ze wszystkimi przywilejami i obowiązkami. Decyzję o przyjęciu nowego domownika podejmuj rozważnie, biorąc pod uwagę Twój tryb życia, czas pracy i czas wolny, przyzwyczajenia oraz - co bardzo ważne - budżet. Wybór futrzaka powinien być odpowiedzialny - w końcu to Twój kompan na kolejne kilka-kilkanaście lat.