Bieg z piłeczką

Jak i gdzie stawiać pierwsze kroki i łapy w psiej sztafecie? Jak wygląda przygotowanie do zawodów flyballu? Ten spektakularny sport można zacząć uprawiać we własnym ogródku, a jedyne czego potrzebujemy, jest pies i odrobina pasji... do aportowania. Stąd już krótka droga do pracy w drużynie.

Źródło: fot. Katarzyna Piotrowska

Pasja do aportowania

Warunkiem koniecznym do trenowania flyball jest pasja psa do aportowania. Do startu w zawodach przygotowanie psa trwa bardzo długo, około trzech miesięcy. Intensywne treningi zaczyna się z psami, które ukończyły pierwszy rok życia, ale pasję do aportowania można wyrabiać już u szczeniaka. Wiele psów rodzi się z „miłością do piłeczki”, ale niestety nie zawsze ta „miłość” jest odpowiednio pielęgnowana. Psa trzeba zachęcać do aportowania, poprzez różne zabawy. 

Zgranie drużyny

Jeśli poważnie myślimy o tym sporcie i udziale w zawodach powinniśmy pomyśleć o założeniu drużyny lub dołączeniu do niej. Zacznijmy od poszukania w swoje okolicy ośrodków lub klubów sportowych trenujących flyball. Zgłośmy się do nich i rozpocznijmy treningi. Po pierwsze szkolenie psa nie jest łatwe i zajmuje trochę czasu, a po drugie zgranie drużyny trwa ok. 1,5 roku. Choć sport ten jest czaso i pracochłonny, przynosi wiele satysfakcji dla całego psio-ludzkiego zespołu. Trenowanie pod okiem doświadczonych sportowców zaoszczędzi nasz czas i pieniądze, ponieważ sprzęt do treningu  flyballu nie należy do tanich. Potrzebna jest przede wszystkim maszyna do wyrzucania piłek i płotki, ale dla zapaleńców nie powinno stanowić to przeszkody. Wykonanie płotków można zlecić stolarzowi, ale maszynę trzeba kupić.

Łapa za łapą

Szkolenie psa do flyballu zaczynamy na zmianę od nauki wybijania piłeczki z maszyny i skakania przez płotki. W tej nauce pomocne jest ustawianie siatek wzdłuż toru, które uniemożliwiają psu omijanie przeszkód i uczą prawidłowego pokonywania toru. Kolejnym korkiem jest ćwiczenie z psem aportowania piłeczki na torze. Kiedy pies umie już pokonywać tor ćwiczy się jego szybkość. Na końcu pracuje się nad zmianami, czyli mijaniem się psów na linii staru-mety.

Przygotowanie psa do flyballu trwa zaledwie kilka miesięcy, ale zgranie drużyny odnoszącej sukcesy jest już bardziej wymagające.

 

ŹRÓDŁA: Urszula Charytonik, Sztafeta psów, „Mój Pies”, 2005, nr 3(162), s.34;
Joanna Klecha, Flyball, http://dogandsport.pl; konsultacja merytoryczna: Dariusz Radomski.