Bez alergicznych niespodzianek

Marzenia się spełniają, nawet marzenia alergików o psie. Wymaga to trochę wysiłku i planowania, ale psi przyjaciel nie musi przegrywać z alergią. Jak znaleźć idealnego psa dla uczuleniowca?

Pies dla dziecka z alergią? To możliwe! Pies dla dziecka z alergią? To możliwe! Źródło: Shutterstock

Przemyślałeś decyzję o zakupie psa, całą rodziną wybraliście rasę, dobrą hodowlę i w końcu długo wyczekiwanego Maksia. Zabieracie 8 tygodniowego szczeniaka do domu i cieszycie się jego obecnością przez kilka pierwszych dni... i nagle podczas zabawy z Maksem oczy twojej córki zaczynają łzawić, mała zaczyna kichać, kaszleć, na budzi dziecka pojawia się wysypka. Zaczynasz podejrzewać uczulenie. Robicie badania. Diagnoza zasmuca całą rodzinę – córeczka jest uczulona. Dzieci zdążyły już pokochać całym sercem psa, ty także. Cóż zrobić, z bólem serca trzeba go oddać. Dzieci płaczą, ty się smucisz i obwinisz o zaistniałą sytuację.

Kto ma alergię?

Tej nieprzyjemnej i szczególnie smutnej dla dzieci sytuacji można było uniknąć. Jeśli twoja rodzina zdecydowała się na zakup psa, a nie wiesz czy któryś z jej członków jest uczulony powinniście zrobić badania. Powinni zbadać się przede wszystkim ci, którzy nigdy nie mieszkali z psem i nie wiedzą czy są uczuleni,. Szczególnie dzieci, które być może do tej pory nie miały kontaktu z tymi czworonogami.

Jeżeli testy potwierdzą uczulenie, a w dodatku dana osoba jest astmatykiem na pewno nie może mieć psa i nie powinieneś decydować się na jego zakup. Przebywanie astmatyka z psem jest niebezpieczne dla jego życia!

Australijskie labradoodle to niezwykle urokliwa rasa, a jednocześnie przyjazna alergikom. Źródło:
Pierwsza pomoc w wypadku alergii

Nie zawsze to sierść psa jest przyczyną uczulenia. Alergię często wywołują gromadzące się na sierści psa pyłki, kurz, roztocza i pleśnie. Zdarza się też, że człowiek jest uczulony na kosmetyki do pielęgnacji psa (np. szampony czy preparaty insektobójcze). Taka osoba, aby cieszyć się kontaktem z psem powinna przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim należy dbać o higienę psa, strzyc (jeśli sierść tego wymaga), czesać i kąpać przynajmniej raz w miesiącu. Jeżeli jest taka możliwość pies większość czasu powinien spędzać na podwórku. W mieszkaniu należy często sprzątać: odkurzać prać dywany, firanki, tapicerkę i legowisko psa. Pozbycie się z domu zasłon, dywanów i poduszek na kanapach ułatwi sprzątanie.

Spełnione marzenia

Współcześnie alergia na sierść i astma wcale nie przekreśla marzeń o czworonogu! Hodowcy stworzyli i wciąż doskonalą rasę psa hipoalergicznego. W Polsce powstała już pierwsza hodowla hipoalergicznych psów rasy Australijski Labradoodle. Hodowla ta nazywa się „Włochata Pasja”. Mimo, że rasy tej nie uznało jeszcze FCI, nad jej hodowlą czuwa organizacja ALFA EUROPE, która wymaga od zarejestrowanych w niej członków przestrzegania bardzo rygorystycznych kodeksów etycznych. Początek tej niezwykłej rasie, dającej alergikom szansę obcowania z psem dała krzyżówka dwóch ras - labradora i pudla. Z obu tych ras labradoodle zaczerpnął wspaniały charakter, dlatego psy tej rasy są łagodne, bardzo skoncentrowane na człowieku, niezwykle inteligentne i podatne szkolenie. Doskonale sprawdzają się w dogoterapii i jako psy asystujące osobom niepełnosprawnym. Właściciel takiego psa z pewnością nie powstydzi się wyglądu swego czworonoga, labradoodle są niezwykle urodziwe. Ale uwaga! Oferowane przez pseudo hodowców mieszańce labradora i pudla niekoniecznie są psami hipoalergicznymi! Potrzeba czegoś więcej niż mieszanki tych dwóch ras, aby groźne alergeny zniknęły z psiej sierści.

A może kot?
Również miłośnicy kotów, które należą do najbardziej uczulających zwierząt, moją swojego kociego labradoodla. Amerykańscy naukowy z firmy Allerca, wyhodowali hipoalergicznego kota, którego sierść nie uczula. Koty te nie zostały poddane żadnej mutacji genetycznej, a swą niezwykłość zawdzięczają wyłącznie starannej selekcji hodowlanej. Hipoalergiczne koty różnią się wielkością (4-8 kg) i kolorem sierści, więc jest w czym wybierać. Charakteryzuje je miłe usposobienie, a ponadto cieszą się bardzo dobrym zdrowiem i długowiecznością. Niestety koszt dwutygodniowego kociaka to niebagatelna suma 6 950 dolarów! Ale chętnych nie brakuje. W razie wystąpienia objawów alergii firma Allerca gwarantuje zwrot pieniędzy. Kota można kupić na stronie Allerca.com

 

ŹRÓDŁA: R. Antczak, Jak żyć pod jednym dachem?, „Mój kochany pies”, 2010, nr 7, s.6-8; Anna Wolf, Po marzenia do Australii, „Przyjaciel Pies”, 2012, nr 5, s. 44-46; Elżbieta Burda, Hipoalergiczny kot, www.koty.pl; Hipoalergiczny kot już w sprzedaży, animalia.pl.