Ale egoiści! Psy wolą patrzeć na siebie samych

Czujesz, że Twój pies Cię obserwuje, a może zbyt uważnie wgapia się w telewizor? Okazuje się, że psy są równie dobrymi obserwatorami jak ludzie, a może jeszcze lepszymi?

Okazuje się, że psy potrafią rozpoznać swój wizerunek! Okazuje się, że psy potrafią rozpoznać swój wizerunek! Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Myślą, kombinują, a nawet filozofują. Wyniki najnowszych badań mogą zaskakiwać – psy są inteligentniejsze, niż się dotychczas wydawało. Jak wynika z badań opublikowanych w prestiżowym „Animal Cogniton”, czworonogi cechuje wysoki poziom świadomości percepcyjnej. Oznacza to, że niezależnie od rasy psy bez problemu identyfikują obrazy, a więc potrafią rozpoznać, co przedstawione jest na przykład na zdjęciu.

Wielkość mózgu nie wpływa na inteligencję

Badacze z Uniwersytetu Helsińskiego, pracujący pod kierunkiem pani profesor, Outi Vainio, twierdzą, że psy podobnie jak ludzie, a także jak niektóre inne zwierzęta, posiadają zdolności do rozpoznawania twarzy na fotografiach, realistycznych obrazach, a nawet w lustrze. Dotychczas badacze sądzili, że zdolność całościowego rozpoznawania cech twarzy charakteryzuje jedynie ludzi i małpy naczelne. Jednak fińscy badacze nie mają żadnych wątpliwości: psy potrafią zapamiętywać i rozpoznawać wizerunki innych, a nawet swoje. Naukowcy z Uniwersytetu Helsińskiego sięgnęli po nowatorską technikę rozpoznawania fizjonomii przez czworonogi za pomocą śledzenia reakcji ruchów gałek ocznych. Metodę tę nazywa się w języku polskim okulografią, choć bardziej przyjęła się nazwa angielska – eye tracking.

Psy wolą patrzeć na siebie samych niż na swoich właścicieli

Okazało się, że psy najdłużej zatrzymują wzrok na fotografiach… psów, nie zważając na to, czy psy były im obce, czy dobrze je znały. Badania wykazały także, że czworonogi dłużej przyglądały się zdjęciom, na których występowali znani im ludzie. Oznacza to, że bez problemu rozpoznają oni opiekunów czy przyjaciół rodziny, ale jednak wolą przyglądać się innym pieskom. Podczas badań sprawdzano również reakcję psów na widok zdjęć pokazywanych do góry nogami. Czworonogi patrzyły na takie fotografie tak samo długo, jak na te wyświetlane klasycznie, ale więcej czasu poświęcały na patrzenie prosto w oczy bohatera zdjęcia. A więc nie tylko ludzie czy naczelne doskonale radzą sobie z odnajdywaniem subtelnych różnic widocznych na złożonych dwuwymiarowych obrazach.

Sposób patrzenia zależy od pochodzenia? Niekoniecznie!

Badacze fińscy porównali w badaniach dwie grupy psów – mieszkających w domach i w budach – jednak warunki życia nie miały większego wpływu na wyniki ich analizy. Nowatorskie badania na pewno zainspirują naukowców do kolejnych obserwacji i badań psiej inteligencji. Kto wie, może niedługo będziemy chodzili ze swoimi pupilami do galerii sztuki czy do kina, a co! W Szwecji już od kilku lat działa kino, w którym można oglądać filmy ze swoimi pupilami.