Aktywność bez kontuzji

Wszelka aktywność fizyczna, a w szczególności intensywne sportowe treningi mogą powodować poważne kontuzje takie jak: zwichnięcia, skręcenia, złamania, naderwanie lub zerwanie mięśni, ścięgien i więzadeł. Z kolei częste występowanie kontuzji może prowadzić do powstania poważnych schorzeń jak np. mineralizacja ścięgien, miopatia zwłókniająca czy zwyrodnienia stawów. Co robić, by nasz pupil mógł bezpiecznie cieszyć się ruchem bez ryzyka kontuzji?

Źródło: Shutterstock

W Polsce „psie sporty” cieszą się coraz większą popularnością. Dyscypliny sportowe dla psów to doskonała forma aktywności zarówno dla czworonoga jak i jego właściciela. Psy są również wspaniałymi towarzyszami przejażdżek rowerowych, joggingu, jazdy na rolkach. Ruch jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania każdego zwierzęcia. Psy aktywne długo utrzymują dobrą kondycję i rzadziej chorują. Codzienna dawka ruchu wpływa również pozytywnie na psychikę zwierzęcia. Wiele problemów wychowawczych  naszych pupili ma swoje źródło w braku zajęć i nudzie.

Musimy jednak pamiętać, że wszelka aktywność fizyczna, a w szczególności intensywne sportowe treningi mogą powodować poważne kontuzje takie jak: zwichnięcia, skręcenia, złamania, naderwanie lub zerwanie mięśni, ścięgien i więzadeł. Z kolei częste występowanie kontuzji może prowadzić do powstania poważnych schorzeń jak np. mineralizacja ścięgien, miopatia zwłókniająca czy zwyrodnienia stawów.

Jak zapobiegać urazom?

Bardzo ważne jest, aby dostosować wysiłek fizyczny psa do jego wieku, kondycji, rasy i stanu zdrowia. Przed rozpoczęciem treningów  musimy upewnić się, że nasz pies jest zdrowy, a jego układ mięśniowo-szkieletowy jest prawidłowo rozwinięty i czy nie posiada chorób przewlekłych. Dlatego warto przeprowadzić dokładne badania weterynaryjne. Nie należy nadmiernie obciążać zwierząt młodych, u których nie zostały zakończone procesy wzrostowe.

Źródło: Shutterstock

Bez względu na to czy trenujemy nasze zwierzę do jakiejś dyscypliny sportowej, czy tylko bawimy się z nim w aportowanie, nie możemy pozwolić, by pies tuż po wyjściu z domu rzucał się w szaleńczą pogoń za patykiem, piłką lub frisbee. Nie należy również fundować psom o nie najlepszej kondycji nagłych długotrwałych wysiłków.

Rozpocznijmy treningi od małych obciążeń, dbając o odpowiednią rozgrzewkę i stopniowe budowanie kondycji oraz wzmacnianie muskulatury. Rozgrzać mięśnie możemy przez szybki spacer przechodzący w  spokojny bieg, podczas  którego pies powinien poruszać się kłusem. U nadmiernie żywiołowych zwierząt rozgrzewkę należy przeprowadzić, trzymając pupila na smyczy. Trening mający przygotować psa do konkretnej dyscypliny warto wzbogacić o zabawę na różnych powierzchniach np. piasku, trawie jak również w miarę możliwości brodzenie w płytkiej wodzie lub pływanie, chodzenie po wzniesieniach lub schodach.

Jak leczyć?

U psich sportowców, zwłaszcza tych regularnie startujących w dyscyplinach takich jak agility, frisbee, zaprzęgi, warto korzystać z fizjoterapii. Szczególnie przydatny jest masaż sportowy, który pobudza krążenie krwi i limfy,  zwiększa wymianę gazową i wysycenie krwi tlenem, wpływa na tonus mięśniowy,  pobudza przemianę materii oraz odżywienie kości i stawów, co w efekcie wpływa na polepszenie ogólnej sprawności, przygotowanie organizmu do wysiłku i zapobiega powstawaniu kontuzji. Ważne jest również stosowanie odpowiednich ćwiczeń rozciągających, które zapobiegają powstawaniu urazów i bólu powysiłkowego. Uzupełnieniem treningu może być również korzystanie z bieżni suchej oraz wodnej.

Czasem, mimo zachowania ostrożności, może się zdarzyć, że nasz pupil dozna kontuzji. Jeżeli zauważmy objawy takie jak ból, kulawizna, niechęć do ruchu, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza weterynarii. W takich przypadkach do przywrócenia zwierzęcia do prawidłowego funkcjonowania niezbędna jest odpowiednia terapia i rehabilitacja. Psy po przebytych kontuzjach wymagają czasu na rekonwalescencję. Wznowienie treningów po przebytej kontuzji powinno być przeprowadzone ostrożnie, pod kontrolą weterynarza i przy współpracy zoofizjoterapeuty.