Agresja kontrolowana oraz metody zapobiegawcze

W przypadku agresywnego psa konieczna jest zmiana sposobu, w jaki nasz pupil nas postrzega. Musimy stać się jego przewodnikiem. W psiej hierarchii istnieje kilka cech, które zdecydowanie odróżniają przewodnika od reszty stada.

nigdy nie ignoruj sygnałów agresji! nigdy nie ignoruj sygnałów agresji! Źródło: Shutterstock

W stadzie rodzinnym, pies powinien rozumieć, że jest najniżej w hierarchii i musi wszystkich członków rodziny traktować z szacunkiem. By stać się przywódcą należy zacząć się  zachowywać dokładnie jak przywódca. W tej sytuacji zdecydowanie należy unikać konfrontacji z psem, ponieważ może zostać odebrana jako agresja z twojej strony, pies zareaguje agresją i koło się zamyka. Pomocne będzie karmienie z ręki. Pies będzie się wtedy koncentrował na naszej osobie. Nie dawajmy psu przez miesiąc jedzenia inaczej niż tylko z ręki, całe dzienne porcje, w dodatku jako nagrodę za dobrze wykonane polecenia, np. siad, do mnie, waruj, zostań. Odczekajmy chwilę by pies skupił uwagę na nas i nagródźmy go po chwili. Dotykajmy go podczas ćwiczeń i zachęćmy całą rodzinę do uczestnictwa w tym postępowaniu. Przywódca może dotykać, co tylko zechce, jedzącego z ręki psa również.

Aby podkreślić w oczach psa swoją dominującą pozycję dotykaj go, masuj, obejmując całe ciało, to przypomina wylizywanie szczeniąt przez matkę i buduje silną więź, a także podkreśla silniejszą pozycję suki nad szczeniętami. Pamiętaj o takich sesjach każdego dnia i angażuj w nie całą swoją rodzinę. Często wołaj łagodnym tonem psa do siebie, poproś by usiadł, głaszcz jego łeb pomiędzy nogami, głaszcz go po grzbiecie, pogłaszcz jego kufę i spójrz mu przy tym w oczy.

Koniecznie należy pamiętać o sygnałach ostrzegawczych. Jeżeli pojawi się którykolwiek z nich przerywamy ćwiczenia i wycofujemy się. W przypadku zachowań bardzo agresywnych należy skontaktować się z profesjonalistą!  

Jeżeli pupil uważa nas i naszą rodzinę jako członków stada postawionych wyżej w hierarchii niż on sam, prawdopodobieństwo wystąpienia agresji wobec nas zdecydowanie maleje. Zanim pies okaże jakiekolwiek oznaki agresji dobrze jest nauczyć go szacunku dla siebie i rodziny. Pies musi słuchać naszych poleceń.

Postępuj wobec ustalonego schematu, zawsze ściśle trzymając się tych samych zasad:

  • nie pozwalaj psu wybiegać przez drzwi przed tobą, każ mu poczekać i pochwal go za to,
  • kiedy pies leży na swoim ulubionym miejscu, przesuń go czasem i pochwal zachęć współpracy, po czym pozwól mu wrócić na miejsce,
  • zabieraj czasem psu zabawkę, kostkę i jedzenie, wkładaj ręce do miski, przesuwaj ją, zaczynając te zabiegi oczywiście, kiedy jest jeszcze szczenięciem, zawsze pochwal go za brak agresji i oddaj przedmiot,
  • nigdy nie dawaj nic psu za darmo, pochwała, uwaga, nagroda, jedzenie należą się mu dopiero kiedy wykona coś poprawnie, w nagrodę,

Kiedy pies warczy na nas i członków naszej rodziny koniecznie należy skontaktować się z profesjonalistą, ponieważ poziom psiej agresji będzie rósł w zastraszającym tempie, a wtedy może być już za późno.