9 oznak, że twój kot cię kocha

Istotnie, koty są wyjątkowymi zwierzętami. Potrafią być też jednak humorzaste i wybredne. Właściciele kotów mogą często się zastanawiać, dlaczego ten sam kot może raz prosić o zainteresowanie człowieka przez przytulanie i mruczenie, a później niewdzięcznie ugryźć podczas głaskania. Jednak wszystko jest w jak najlepszym porządku, jeśli kot daje nam sygnały, o jakich przeczytacie niżej.

Źródło: Shutterstock

1. Mruczenie

Koty mruczą z wielu powodów, ale zazwyczaj robią to, gdy są szczęśliwe. Mruczenie jest pewnym sposobem porozumiewania się, np. kocia mama mruczeniem pokazuje swoim ślepym jeszcze młodym gdzie się znajduje, ale też jest to przejaw uczucia i zainteresowania.

 2. Wyciąganie się na grzbiecie

Kot wyciągający się na grzbiecie u stop właściciela to poważny sygnał. Każda sytuacja, w której kot jest do góry brzuchem, jest dla niego jednocześnie sytuacją bezbronności i narażenia na niebezpieczeństwo. Poczucie bezpieczeństwa jest dla zwierząt bardzo ważne, więc odsłonięcie swoich słabszych punktów jest wyrazem zaufania. A zaufanie idzie w parze z miłością.

Źródło: iStock

3. Łaszenie

Koty pokazują swoje uczucie do innych kotów i ludzi poprzez trykanie i ocieranie głową. Zwierzęta te mają w czole, policzkach, szczęce i ogonie specjalne gruczoły zapachowe. Poprzez pocieranie kot rozpoznaje właściciela jako członka rodziny i osobę godną zaufania, co jest dużym komplementem.

4. Drapanie 

Nieznośny zwyczaj drapania mebli i innych rzeczy może być oznaką kociej miłości. Jest to także sposób oznakowania „własności kota” – oprócz pozostawiania zapachu. Koty lubią używać ulubionych miejsc właściciela do drapania. Nie bądźcie źli na kota, ani nie bijcie go za zniszczone meble. Po prostu dajcie mu coś innego do drapania.

5. Ugniatanie

Ugniatanie łapkami właściciela jest zazwyczaj połączone z mruczeniem. Koty ugniatają tylko w sytuacji, gdy są całkowicie zrelaksowane i czują dużo miłości. Jest to zachowanie kota pochodzące z najmłodszych lat, gdy w ten sposób ugniata on swoją mamę w celu zdobycia mleka.

6. Przynoszenie prezentów 

Nie bądźcie źli na kota, jeżeli czasem przyniesie wam mysz. Koty przynoszą takie prezenty jako wyraz uczucia, podobnie jak u ludzie. Niektórzy koci specjaliści twierdzą, że w ten sposób kot chce zapewnić właścicielowi pożywienie. Jako prezent czasami koty mogą przynosić inne rzeczy, jak np. ulubione zabawki.

7. Spanie

Koty spędzają dużo czasu śpiąc i dlatego ostrożnie wybierają miejsca, gdzie mogą spać. W naturalnych warunkach spanie oznacza, że kot jest bezbronny wobec innych drapieżników. Dlatego też kot musi bardzo ufać swoim właścicielom, żeby spać na ich kolanach. W tym przypadku takie zaufanie też łączy się z miłością.

8. Miauczenie

Koty nieczęsto miauczą żeby porozumieć się z innymi kotami, ale potrafią wydobywać z siebie różne tony i wyrażać przez to różne emocje. Miauczenie jest przez koty chętnie używane do „rozmawiania” z ludźmi.

Źródło: Shutterstock

9. Lizanie 

Lizanie uchodzi za bardzo duży gest ze strony kota. Jest to zachowanie pielęgnacyjne, takie samo jak kot wykonuje w stosunku do samego siebie. Jeżeli kot „pielęgnuje” swojego właściciela, oznacza to, że widzi go jako członka swojej rodziny. Zachowanie to jest częstsze u małych kotów.