7 przyczyn psiego kaszlu – znasz wszystkie?

Na co dzień nasi pupile wydają z siebie przeróżne dźwięki. Część z nich może brzmieć zupełnie jak ludzki kaszel. Podobnie, jak i u nas, może stać za nim wiele przyczyn. Niektóre z nich wymienia ekspertka – dr Lynelle Johnson, profesor z  University of California w Davis, School of Veterinary Medicine:

Źródło: Fot. pexels.com

1. Kaszel kenelowy często wynika on z połączenia wirusów i bakterii, które trafiają do dróg oddechowych twojego czworonoga. Najczęściej przenoszone są one drogą kropelkową, a jak pisaliśmy już o tym właśnie rodzaju kaszlu w naszym portalu: „Swą nazwę zawdzięcza „pojawianiu się” w dużych skupiskach psów tj. hotele, schroniska, hodowle>>KLIK<<.

Jak wygląda tego typu kaszel? Często jest suchy, a w jego towarzystwie pojawić się może biała, podobna do śliny piana, a nawet wymioty. Stan taki trwać może od jednego do dwóch tygodni. Zdarza się, że leczony jest antybiotykami i innymi lekami na receptę. Psiak powinien unikać wtedy spotkań z innymi zwierzętami, by nie dopuścić do ich zarażenia.

2. Przewlekłe zapalenie oskrzeli tak, psy też mogą na to chorować. Choroba ta charakteryzuje się nadmiernym śluzem w drogach oddechowych, które wywołane jest zapaleniem. Co ważne, może wywołać je między innymi palenie papierosów w pobliżu pupila. Staraj się tego unikać! Przyczyną może być też zanieczyszczenie środowiska, czy pył unoszący się w powietrzu. Jak można to leczyć? Są na to specjalne leki, które przypisuje weterynarz.

3. Zapadnięcie tchawicy najczęściej występuje u małych psów, które charakteryzują się płaską tchawicą (w przeciwieństwie do okrągłej, w kształcie litery „C”). „Gdy zmienia się ciśnienie powietrza podczas oddychania, tchawica zapada się. Czasem psy mogą złapać wtedy infekcję lub zapalenie oskrzeli” – słowa dr Johnson cytuje „webvet.com”. Terapia może opierać się na lekach, operacji lub kombinacji obu sposobów.

4. Choroba serca m.in. niedokrwienna niewydolność serca może powodować gromadzenie się płynu w płucach psa. Może prowadzić to do kaszlu, szczególnie w nocy. Najbardziej podatne na choroby serca i związany z nią kaszel wydają się być dobermany, boksery, cocker spaniele i psiaki o małych rozmiarach.

5. Zakażenia grzybicze  mogą powodować kaszel, trudności w oddychaniu, utratę wagi i gorączkę. W takim wypadku niezbędne mogą okazać się leki. Ważne by czworonogi unikały kontaktu z odchodami ptaków i innych psów, bowiem mogą być to źródła zakażenia.

6. Pasożyty one także mogą być przyczyną kaszlu. Odpowiednie leki – zarówno leczące skutki, jak i podawane prewencyjnie – przypisać może weterynarz.

7. Ciało obce – zwierzakom zdarza się zjeść coś, co zdecydowanie nie powinno znaleźć się w ich pysku. Mogą to być np. patyki czy rozmaite rośliny. Jeśli ich część utknie w dziąśle lub na tyłach psiego gardła, zwierzak może chcieć pozbyć się intruza właśnie poprzez kaszel. Aby jednak usunąć niektóre niebezpieczne elementy z pyska czworonoga, niezbędna może okazać się pomoc lekarza.

 

Źródło: „webvet.com”