7 porad dla bojaźliwego psa

Strach jest dość powszechny wśród psów i może być wywołany wieloma czynnikami. Może on być spowodowany określoną sytuacją lub też osobowością psa. Strach może przejawiać się w różnych fobiach i zachowaniach, jak np. ciągłe szczekanie, częste lizanie, niszczenie rzeczy (ubrania, ściany, framugi itd.), czy nawet agresywne reakcje w kierunku ludzi i innych zwierząt.

Źródło: Shutterstock

Wiele psich fobii można wyeliminować poprzez trening i ćwiczenie. Na przykład, strach przed rozstaniem z właścicielem, tak często spotykany u psów, może być często złagodzony lub nawet usunięty poprzez stopniowe przystosowywanie psa do bycia samemu. Istnieją różne rozwiązania, które mogą być pomocne w opanowywaniu strachu psa.

Jednakże, gdy przystępujemy do eliminowania leku, warto zastanowić się, jakie jest jego źródło. Czy pies jest bojaźliwy, gdy zostaje sam w domu ? Albo może boi się hałasu lub podróży, czy też nagłych zmian w jego otoczeniu ? Źródło lęku bardzo dużo powie nam, o tym jak zwalczać konkretne fobie, np. włączenie uspakajającej muzyki może być pomocne w przezwyciężeniu strachu przed rozstaniem, ale nie wniesie wiele w kwestii strachu przed spacerami w zatłoczonych miejscach. W ekstremalnych przypadkach weterynarz może nawet zalecić środki farmakologiczne. Warto jednak wypróbować metody, które opiszemy niżej.

Źródło: Shutterstock

1. Ćwiczenia fizyczne

Nie od dziś wiadomo, że ćwiczenia fizyczne pomagają zminimalizować stres u ludzi. Tak samo jest u psów. Ćwiczenia stymulują produkcję serotoniny przez organizm, czyli związku, który przyczynia się do polepszenia humoru. Pomagają również uwolnić nagromadzoną energię i napięcie potęgujące strach. Tę nagromadzoną energię można spożytkować każdego dnia poprzez długie zabawy w aportowanie, spacery, bieganie podczas, gdy właściciel również biega lub jeździ na rowerze.


2. Odwracanie uwagi

Jeżeli pies jest zdenerwowany z powodu określonej sytuacji, jak np. sztuczne ognie, burza, tłum ludzi, odwrócenie jego uwagi od tych rzeczy może zdziałać cuda. Zmusza się wtedy mózg psa do wytężonej pracy i skupienia na właścicielu albo rzeczach, które zna, a nie na tych, które mogą go przerażać. Sposobem na ćwiczenie odwracania uwagi może być trenowanie sztuczek i komend, takich jak siad, zostań i wiele innych. Innym sposobem może być odwracanie uwagi psa przez różne zabawki lub smakołyki.

3. Kamizelka antystresowa

Źródło: www.helpmydog.pl

Kamizelki antystresowe są popularnym rozwiązaniem na strach u psów. Jest to ubranie ściśle przylegające do ciała zwierzaka, które w założeniu ma powodować ciągły, lekki ucisk, pomagający zniwelować stres szczególnie podczas podróży, w głośnych miejscach. Niestety, nie ma jednoznacznych naukowych dowodów na poparcie idei kamizelki antystresowej. Niektórzy właściciele psów, którzy zastosowali ten sposób, potwierdzają jedynie, że zadziałał. Efekty użycia kamizelki mogą też zależeć od tego, jak i kiedy jej używamy, od osobowości i potrzeb psa.

4. Masaż

Każdy lubi relaksujący masaż i to samo można powiedzieć o psach. Masaż może pomóc uspokoić nerwowego psa. Popularną metodą jest masaż TTouch, polegający na okrężnych ruchach palców i rąk na całym ciele psa. Badania pokazały, że taki masaż może uspokoić również człowieka.

5. Feromon uspakajający psa 

Pachnidła też mogą być pomocne w psim lęku. Feromon na uspokojenie jest związkiem chemicznym, którego bazą jest hormon produkowany przez suki w okresie laktacji i który uspokaja szczenięta oraz zacieśnia więź między matką a małymi. Badania wskazują, że feromon działa na szczenięta, jednak nie jest pewne czy tak samo skuteczny jest na lęk u dorosłych psów. Warto spróbować, jeżeli jest to jedna z możliwości, która może przynieść pozytywne skutki. Feromon jest sprzedawany we flakonach. Utrzymuje się do 30 dni i nie jest wyczuwalny dla ludzi.

Źródło: Shutterstock

6. Muzyka

Ludzie nie są jedynym gatunkiem, który może uspokajać się za pomocą muzyki. Wielu właścicieli psów zostawia włączony telewizor lub radio, gdy wychodzi z domu. Ale istnieje także specjalna muzyka pomocna na szczególne psie fobie. Może przyczynić się do wyjścia z lęku przed rozstaniem albo przed podróżą. 

7. Suplementy

Istnieją mieszanki ziołowe i kwiatowe specjalnie dla psów, które pomogą uspokoić ich nerwy. Warto jednak przed ich zastosowaniem skonsultować się z weterynarzem, pomimo, że są już dość popularne. Zioła te występują w wielu postaciach. Tabletki lub płyn można dodać do jedzenia lub wody psa.