5 zachowań, które denerwują psy

Bardzo często zdarza nam się zapominać, że psy to nie ludzie. To znaczy oczywiście nadal wiemy, że pies to pies, ale zapominamy, że nasz język ciała i zachowania mogą znaczyć zupełnie coś innego w psim języku.  Na szczęście możemy nauczyć się „psiej mowy”. Znakomitym początkiem tego jest poznanie zachowań, które sprawiają, że nasz pies staje się niespokojny i nerwowy. I po prostu wystrzeganie się nich.

Pies nie lubi być przytulany! Pies nie lubi być przytulany! Źródło: internet

Patrzenie w oczy

Wystraszone zwierzę może być nieprzewidywalne. Jeżeli poczuje się zagrożone to albo będzie chciało uciec, albo zareaguje agresywnie. Niestety, w naszym ludzkim świecie, przerażonego psa najłatwiej spotkać przywiązanego smyczą do osoby lub obiektu. Musisz, zatem wysłać psu sygnał uspokajający. Pamiętaj, że patrzenie mu w oczy może być odebrane jako wyzwanie. Zniż ciało do poziomu psa i skieruj wzrok ponad jego głowę, unikając patrzenia w oczy. Ten „sygnał uspokojenia” powinien przekonać przerażonego psa, że nie jesteś dla niego zagrożeniem.

Przytulanie

Wiem, że to ciężka pigułka do przełknięcia, ale badania naukowe nie kłamią. Przeprowadzone przez doktora Stanleya Corena w 2016 roku eksperymenty dowiodły, że 82% psów wykazuje objawy stresu podczas przytulania. Zostało to wyraźnie pokazane na zdjęciach, które były robione psom w uścisku właściciela. Choć niektórzy być może zakwestionują metodologię tych badań, bo przytulanie psa wydaje nam się najlepszym okazaniem uczucia, to niekoniecznie musi być to postrzegane tak przez nasze psy. Uścisk unieruchamia psa i może sprawić, że poczuje się on jak w pułapce.  Nigdy nie przytulaj psa, którego nie znasz.  Zresztą ty sam na pewno nie poczułbyś się komfortowo, gdyby jakiś obcy człowiek nagle zaczął cię przytulać i trzymać w ciasnym uścisku! Jeśli chcesz okazać psu miłość najlepiej podrap go lub poklep po grzbiecie albo zadzie!

Głaskanie po głowie

Kiedy widzimy psa, naszą naturalną reakcją bywa chęć wyciągnięcia do niego ręki i powiedzenia „cześć”. Niestety dla większości psów wyciągnięcie ręki, szczególnie przez obcego, budzi przerażenie. Zatem zamiast go straszyć wyciągniętą ręką , poklep go delikatnie po boku, albo podrap po klatce piersiowej lub szyi!

Krzyk

Psy są niezwykle wrażliwe na ludzki ton głosu. Nie trzeba wiele słów, aby twój pies zrozumiał, że nie jesteś zadowolony z tego, co robi. To oznacza, że krzyk albo nawet podniesienie głosu są nie tylko zbędne, ale może mieć negatywne skutki. Pies może chcieć uciec, albo nie rozumieć, o co nam chodzi. Zachowaj więc lepiej spokojny ton, a jeśli już musisz poinformować psa, że jesteś na niego zdenerwowany po prostu zniż głos. Nigdy nie stosuj kar fizycznych wobec swojego psa.

Zmienne i nieprzewidywalne zachowania

Psy kochają rutynę i przewidywalność, a kiedy nasze typowe zachowanie się zmienia mogą czuć się zagubione, a nawet przerażone. Pies może na przykład zareagować gwałtownym szczekaniem na znajomego, który trochę wypił, bo jego chód się zmienił i zaczął głośniej mówić. Podobna sytuacja może się zdarzyć w przypadku małych dzieci, które często zachowują się nieprzewidywalnie – krzyczą, bębnią, wydają dziwne dźwięki. W takich sytuacjach upewnij się, że pies ma spokojne i bezpieczne miejsce, w które może się wycofać, gdy poczuje się zagrożony.

Źródło: https://www.rover.com/blog/5-behaviors-make-dogs-nervous-instead/