10 głównych powodów leczenia zwierząt w klinikach

Amerykańscy dziennikarze we współpracy z weterynarzami pracującymi za oceanem stworzyli listę dziesięciu chorób, urazów i dolegliwości, których konsekwencją są wizyty czworonogów w klinikach weterynaryjnych. Na pierwszym miejscu znalazły się złamania kończyn będące najczęściej skutkiem wypadków komunikacyjnych lub upadków z dużych wysokości. Na szczęście leczenie większość złamań nie wymaga przeprowadzania operacji. Zwykle wystarcza jedynie nastawienie i unieruchomienie łapki.

Wiele chorób oprócz samego leczenia wymaga także rehabilitacji Wiele chorób oprócz samego leczenia wymaga także rehabilitacji Źródło: fot. Adrian Kwidzyński

W pierwszej trójce zestawienia znalazły się także problemy z układem pokarmowym, między innymi wzdęcia. Chociaż nie wydają się one zbyt groźne, w przypadku zwierząt mogą doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji ze śmiercią włącznie. Wzdęcia dotyczą najczęściej największych ras psów jak na przykład dog czy owczarek niemiecki. Cierpiące psy nie są w stanie jeść ani pić, a na domiar złego mocno się pocą. W takich sytuacjach niezbędna jest pomoc wykwalifikowanego weterynarza. Podobne objawy występują u czworonogów w przypadku połknięcia ciała obcego, które nie może zostać strawione i zatyka przełyk lub uniemożliwia normalną pracę żołądka. Wówczas jedynym rozwiązaniem pozostaje często interwencja chirurgiczna.

Dla psów i kotów duże zagrożenie stanowią także zatrucia pokarmowe środkami chemicznymi. Czworonogi stosunkowo często zatruwają się środkami zapobiegającymi zamarzaniu. Psy i koty wabi specyficzny zapach takich chemikaliów. Niestety stosunkowo niewielka ilość połkniętej substancji może spowodować śmierć zwierzaka. Jedynym ratunkiem pozostaje najczęściej odpowiednio szybko wykonane płukanie żołądka. Równie groźne w skutkach są zatrucia środkami owadobójczymi i likwidującymi ślimaki oraz różnymi preparatami czyszczącymi, stosowanymi powszechnie w gospodarstwach domowych.

Czworonogi odwiedzają także często kliniki weterynaryjne ze względu na rany i skaleczenia powstałe w wyniku walk z innymi zwierzętami lub wypadków komunikacyjnych. Na samym końcu zestawienia znalazły się urazy stawów, ścięgien i mięśni, które utrudniają, a często uniemożliwiają zwierzętom poruszanie się. Niestety czasami wymagają wielotygodniowego leczenia i unieruchomienia kontuzjowanej łapki oraz specjalistycznej rehabilitacji.

 

Źródło: Yahoo, Petmd.com