10 ciekawostek dotyczących manuli

Manule to dziko żyjące koty zamieszkujące głównie na terenie Mongolii, Chin, Afganistanu oraz w pobliżu jeziora Bajkał. Ich charakterystyczną cechą jest specyficzny wygląd oraz masywna budowa ciała. Ponadto manule świetnie radzą sobie na terenach górskich i potrafią bezpiecznie przemieszczać się nawet po bardzo stromych zboczach. Warto poznać także inne ciekawostki dotyczące tych rzadkich i tajemniczych mruczków.

Źródło: https://www.flickr.com/photos/40803964@N08/4519098234
  1. Słowo „manul” pochodzi z języka mongolskiego. Manule zostały po raz pierwszy opisane i sklasyfikowane przez niemieckiego przyrodnika Petera Pallasa w 1776 roku.

  2. Manule sprawiają wrażenie dużych kotów, chociaż w rzeczywistości wcale nie ważą dużo więcej niż koty domowe (zwłaszcza te cierpiące na nadwagę). Puszyste futro powoduje jednak, że ich rozmiary wydają się znacznie większe.

  3. W przeciwieństwie do kotów domowych, źrenice manuli są okrągłe, a nie podłużne.

  4. Manule preferują chłodny i surowy klimat, dlatego często można je spotkać na stepach i w górach.

  5. Manule mają najbardziej gęste i najdłuższe futro spośród wszystkich kotów. Dzięki temu dobrze znoszą niskie temperatury i potrafią przez długi czas polować przemieszczając po śniegu. Ponadto kolor i długość futra zmienia się w zależności od pory roku.

  6. Manule są samotnikami prowadzącym nocny tryb życia. Większość dnia spędzają w jaskiniach lub norach zbudowanych przez inne zwierzęta. Po zapadnięciu zmroku, wyruszają na polowanie.

  7. Samice manuli mają najkrótszy spośród wszystkich kotek okres rui, który trwa zaledwie od 26 do 42 godzin i przypada na luty lub marzec. W przypadku zapłodnienia rodzą od dwóch do sześciu kociąt w kwietniu lub maju. Młode manule przez pierwsze cztery miesiące nie oddalają się od matki, a stają się dorosłe dopiero po upływie sześciu miesięcy. Z kolei dojrzałość płciową osiągają w dziesiątym lub jedenastym miesiącu życia.

  8. Manule najczęściej polują z ukrycia i potrafią organizować zasadzki na swoje ofiary.

  9. Ze względu na budowę ciała, manule są kiepskimi biegaczami.

  10. Manule potrafią wydawać różne dźwięki, niektóre z nich przypominają nawet odgłosy psów.

 

Źródło: Wired.com, Flickr