Żywienie psów starszych

Starzenie się jest naturalnym procesem fizjologicznym, któremu nie możemy zapobiec. Niestety dotyczy również psów i kotów. Początkowo procesy starzenia się mogą przebiegać niezauważalnie dla nas. Warto wiedzieć, w jaki sposób wspomagać naszego czworonożnego przyjaciela w tym okresie życia, aby było ono jak najdłuższe i jak najlepsze.  Tym bardziej, iż szacuje się, że ok. 40% populacji psów są to zwierzęta starsze.

Źródło: Designed by Freepik

Pojawienie się pierwszych objawów starości                       

U każdego psa objawy starzenia się organizmu pojawiają się w różnym wieku. Jednym z czynników warunkujących pojawienie się objawów starości jest wielkość naszego zwierzaka. Nie mam tu niestety dobrych wiadomości do właścicieli psów olbrzymich – ich długość życia jest krótsza niż ras mniejszych i wcześniej pojawiają się objawy starzenia. Orientacyjne granice wiekowe, kiedy możemy zauważyć pierwsze objawy starzenia, możemy przyjąć odpowiednio dla:

- pies rasy olbrzymiej (waga 40kg+) - wiek 5-6 lat

- pies rasy dużej (26-40kg) - 6-7 lat

- w przypadku rasy średniej (11-25 kg) to 7-9 lat, a 8-11 lat dla rasy miniaturowej

Psy ras dużych i olbrzymich to psy, które ważą powyżej 26 kg. Przykładowe rasy to:

- duże: chart rosyjski borzoj, doberman, labrador retriever, owczarek niemiecki, owczarek szkocki collie, golden retriever, rottweiler, seter irlandzki

- olbrzymie: bernardyn, berneński pies pasterski, dog niemiecki, owczarek środkowoazjatycki, sznaucer olbrzymi.

Żywienie starszego psa

Żywienie ma kluczowy wpływ na dobre samopoczucie zwierząt. Dieta wspiera leczenie wielu chorób, jak np. cukrzyca, przewlekła niewydolność nerek czy np. choroby tarczycy. Wiele chorób pojawia się w starszym wieku i nakłada się na proces starzenia.

A co się dzieje z wiekiem w kontekście trawienia pokarmu przez psa? W układzie pokarmowym obniża się tempo przemian wewnątrzkomórkowych, spada wydzielanie śliny oraz soku żołądkowego. Zmniejsza się powierzchnia kosmków jelitowych, a motoryka układu pokarmowego ulega spowolnieniu.

W przypadku zwierząt starszych maleje zapotrzebowanie na energię spoczynkową w stosunku do poprzedniej fazy życia.  Należy zwrócić uwagę, czy nasz pies nie zaczyna przybierać na wadze. Może się okazać, że podajemy tyle karmy co dotychczas, a pies zaczyna tyć. Jest to sygnał, iż spadło tempo przemiany materii i należy zmodyfikować dietę psa. Wsparciem może się również stać odpowiednia suplementacja.

Węch i choroby przyzębia wpływają na spożywanie posiłków przez psa

Należy pamiętać, iż wiele psów starszych ma problemy z węchem. Jest to zmysł znacząco wpływający na apetyt zwierząt, stąd często psy nagle mogą przestać jeść to, co dotychczas im smakowało lub w ogóle stracić apetyt. Pies nie grymasi – po prostu może utracił węch. Wówczas możemy spróbować uatrakcyjniać jego posiłki, np. zwiększając ilość tłuszczu poprzez dodanie oleju z łososia.

Dodatkowo wiele zwierząt starszych cierpi na choroby przyzębia – kamień nazębny, braki w uzębieniu – musimy dostosować posiłki do ich możliwości. Nie należy jednak zapominać, iż jedzenie karmy suchej czy podawanie gryzaków zmniejsza ilość płytki nazębnej oraz przyczynia się do ograniczenia zapaleń dziąseł i ślinianek. Nie można więc popadać w skrajności, a należy dokonać rzetelnej analizy co robić.

Wiek psa może również wpływać na ilość posiłków. Niektórzy karmią psy 1 raz dziennie. Jednak w związku z obniżającą się przyswajalnością składników odżywczych oraz powolniejszą pracą układu pokarmowego ilość posiłków dla seniora powinna wynosić 2 lub 3.

 

Co powinny zawierać karmy czy posiłki przeznaczone dla psów starszych?

W przypadku psów starszych istotne jest podawanie psom białka o wysokiej strawności i wartości biologicznej. Białko jest istotnym elementem budulcowym tkanki mięśniowej. Podając wartościowe białko hamujemy procesy rozpadu tej tkanki.  Pamiętaj: w przypadku psów z niewydolnością nerek ilość białka musi być ściśle kontrolowana.

Nie należy również obniżać zawartości węglowodanów. Skrobię w pokarmie należy poddawać obróbce termicznej, aby zapobiegać biegunkom osmotycznym. Sprawdźcie również, czy w karmie są zawarte fruktooligosacharydy (FOS), które sprzyjają rozwojowi pożytecznej flory bakteryjnej w jelitach i zapobiegają rozwojowi bakterii chorobotwórczych. Mannooligosacharydy (MOS) stymulują układ odpornościowy oraz przyspieszają wydalanie bakterii chorobotwórczych z organizmu. Mając FOS i MOS  w karmie dla psów starszych zapobiegamy biegunkom infekcyjnym.

Siarczan chondroityny, glukozamina, kwas hialuronowy, kolagen mogą również odgrywać ważną rolę w zapobieganiu wystąpieniu zmian zwyrodnieniowych w stawach lub łagodzeniu zmian mających już miejsce.

Z wiekiem u psów pojawiają się zaburzenia poznawcze, pogarsza się funkcjonowanie narządu wzroku. Dlatego w diecie psów starszych wskazane są nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Znajdziemy jest np. w oleju rybnym czy algach morskich. Należy również dostarczać kwasy DHA oraz EPA – i tu ich źródłem może być np. olej rybny. Warto rozważać wybór karmy z rybami, które zawierają te kwasy.  Niedobór NNKT może powodować pogorszenie pamięci, wzmagać stres i lękliwość.

Innym cennym składnikiem są przeciwutleniacze, jak np. witamina C, witamina E czy flawonoidy. Również L-karnityna u starszych psów poprawia ich aktywność i kondycję. Sprawdźcie, czy wasze karmy to zawierają lub skonsultujcie z lekarzem weterynarii ewentualną suplementację – szczególnie L-karnityny.  

 

Podsumowanie

Dieta jest ważna przez całe życie. Niewłaściwa dieta może prowadzić do wielu chorób. Prawidłowo zbilansowana dieta poprawia funkcjonowanie psa na wszystkich wymiarach. Pamiętajmy, iż dieta wpływa również na zachowanie zwierząt. Powyższy artykuł zawiera niewielką dawkę informacji na temat, jakim jest żywienie zwierząt. Warto skonsultować ten temat ze specjalistami lub przynajmniej samemu obserwować zwierzę, aby móc wspierać je w godnym życiu i przede wszystkim czytać etykiety karm.


Więcej o diecie i żywieniu psów i kotów znajdziesz w naszej Koochni.




Bożena Wróblewska

Hodowca psów, psycholog, udziela porad z różnych obszarów właścicielom zwierząt – specjalizuje się w psychologii zachowań, doborze psa do profilu właściciela  oraz diecie psa.  Właściciel marki karm bezzbożowych super premium My Lovely Dog, prowadzi sklep z akcesoriami i karmą niezbędną dla każdego właściciela www.mylovelydog.pl