Żywienie szczeniąt - jak i czym karmić szczeniaka

Właściwa dieta szczeniaka odgrywa ogromną rolę w jego prawidłowym rozwoju. Odpowiedzialny właściciel powinien zadbać o odpowiednią dietę szczeniaka, ponieważ będzie miała wpływ na jego zdrowie w późniejszych latach. Jak zatem karmić szczeniaka, co podawać mu do jedzenia i jakich zasad się trzymać? Dowiedz się więcej z naszego artykułu!

Jak karmić szczeniaka - podstawowe zasady Jak karmić szczeniaka - podstawowe zasady

Ile trwa okres szczenięcy u psów

Okres szczenięcy trwa kilka kilka miesięcy. Psy ras małych osiągają dorosłość w wieku ok. 8-10 miesiąca życia, większe psy ok 12-18 miesiąca, a psy olbrzymie ok 18-24 miesiąca. Okres wzrostu szczeniaka to pierwsze, bardzo ważne tygodnie w życiu szczeniaka, które można podzielić na dwa etapy:

  • do odsadzenia - oseski piją siarę, a potem mleko matki do 4 tygodnia życia. Dostarcza im ono niezbędne składniki odżywcze, przeciwciała , enzymy czy czynnik wzrostu. Po tym czasie 4 tygodni, dietę szczeniaka można zacząć powoli rozszerzać, dodając w niewielkich ilościach pokarm stały
  • po odsadzeniu - to okres między 6-8 tygodniem życia. Szczeniak je już pokarm stały

Żywienie szczeniąt

Szczeniaki w pierwszych tygodniach życia odżywiają się wyłącznie siarą i mlekiem matki. Jeśli zachodzi potrzeba podania mleka zastępczego, należy pamiętać, że musi to być mleko dedykowane szczeniakom. Nie powinno się podawać mleka krowiego, ponieważ ma zupełnie inny skład, jest mniej energetyczne i w przeciwieństwie do preparatów mlekozastępczych ma więcej laktozy, a mniej białka i tłuszczów, które szczególnie są oseskom potrzebne w tym okresie. Po 4 tygodniu szczeniak może być karmiony suchą karmą namoczoną wcześniej w wodzie, lub karma mokrą. Powinna to być karma przeznaczona dla szczeniąt, odpowiednio zbilansowana, by zapewniała mu wszystkie składniki niezbędne w okresie wzrostu. Gotowe karmy dla szczeniąt mają taki skład, by młody pies dostawał w porcji pożywienia wszystko czego potrzebuje. Samodzielne przygotowywanie posiłków jest bardziej czasochłonne i wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy na ten temat. 

Jak często karmić szczeniaka

Szczeniak powinien powinien dostawać swoją porcję pożywienia o stałych porach

  • wiek 6-8 tygodni - około 4 - 6 posiłków na dzień
  • wiek 2 - 4 miesiące - 4 posiłki dziennie
  • wiek 4 - 6 miesięcy - 2- 3 posiłki dziennie
  • od 7 miesiąca życia pies może dostawać 2 posiłki w ciągu dnia

Pamiętaj, by nie przekarmiać szczeniaka. Nie ma potrzeby przyspieszać jego wzrostu, a zbyt duże porcje pożywienia mogą w doprowadzić do zaburzeń wzrostu, problemów układu pokarmowego czy nadwagi. 

Jak karmić szczeniaka - podstawowe zasady

Pies powinien mieć swoje stałe, ustronne miejsce do spożywania posiłku. Zapewnij mu w tym czasie spokój i dopilnuj, by nikt mu nie przeszkadzał w trakcie jedzenia. Jedzenie dla szczeniaka podawaj w czystej misce, powinno ono być w temperaturze pokojowej. W przypadku mokrej karmy lub domowego posiłku przechowywanego w lodówce, przed podaniem dobrze jest je ogrzać (ale nie za bardzo, pies nie powinien jeść gorących dań). Małym szczeniakom podczas rozszerzania diety warto podawać karmę suchą namoczoną w wodzie lub karmę mokrą. Otwarte opakowanie mokrej karmy zużyj przed upływem 3 godzin od otwarcia. Dłuższe jej przechowywanie może sprawić, że będzie nieświeża lub zaczną się w niej namnażać bakterie. Psom od wieku szczenięcego warto podawać do gryzienia gryzaki stomatologiczne, które chronią zęby przed tworzeniem się kamienia nazębnego. Zaleca się również przyzwyczajenie szczeniaka do czyszczenia zębów kilka razy w tygodniu. 

Karm szczeniaka wyłącznie karmą dedykowaną dla niego (karmy junior) lub przyrządzaj dla niego zbilansowane posiłki, ale unikaj przekarmienia psa. Nie dawaj mu również resztek ze stołu ani “ludzkich” przysmaków. Szczeniaki nie powinny jeść surowego mięsa (może wywołać zatrucie pokarmowe), ani kości kurczaka czy ości ryby (mogą uszkodzić zęby lub zablokować się w przewodzie pokarmowym. Szczeniaki nie mogą jeść produktów niedozwolonych dla niego, jak czekolada, kawa, rodzynki, winogrona, cebula, czosnek, szczypiorek czy awokado. Przyczyniają się one do problemów zdrowotnych lub śmierci. 

Nie zamieniaj młodemu psu karmy dla szczeniąt na karmę dla dorosłych psów zbyt wcześnie. Karma dla szczeniaka dostarcza młodemu psu określoną dawkę tłuszczów, białka, witamin i minerałów, jakich potrzebuje w okresie wzrostu i intensywnego rozwoju. Karma dla psów dorosłych ma nieco inne proporcje, które będą niewystarczające dla młodego szczeniaka.

Pamiętaj o wodzie w diecie psa!. O ile pożywienie szczeniak powinien dostawać w stałych porach, a po posiłku niezjedzoną karmę powinno się usunąć, to do wody pies musi mieć stały dostęp. Zadbaj o to, by była ona świeża, najlepiej w temperaturze pokojowej.


Żywienie szczeniaka może stanowić niemałe wyzwanie dla jego właściciela. Warto jednak zadbać o dobrze zbilansowaną dietę małego psa od pierwszych tygodni jego życia. Dzięki temu unikniesz późniejszych problemów wynikających z zaniedbania czy niedoborów niezbędnych składników. Jeśli masz wątpliwości co do tego jaką karmę dla szczeniaka wybrać, skonsultuj się z weterynarzem lub specjalistą w dobrym sklepie zoologicznym.