Trymowanie czy strzyżenie?

Zgodnie z definicją trymowanie, to usuwanie martwego włosa. Ale dlaczego usuwać włosy? Przecież teoretycznie same wypadają. Tak, ludzkie wypadają same. Jednak w przypadku psa spora część martwych włosów zostaje dłuższy czas na zwierzęciu. Dlatego między innymi rasy szorstkowłose trzeba trymować.

Źródło: © Paul Hardy/Corbis

Prawidłowo wykonane trymowanie po pierwsze usunie z psa stary, martwy włos, jednocześnie robiąc miejsce do wzrostu nowej, zdrowej sierści. Po drugie, zabieg ten poprawia ukrwienie skóry, dotlenia ją i pobudza cebulki do wytworzenia zdrowego włosa odpornego na bród i wilgoć.

Usuwanie martwego włosa jest kompletnie bezbolesne, my tylko pomagamy pozbyć się tego, co i tak wcześniej czy później by wypadło na przykład na nasz dywan czy kanapę.

W przypadku większości terierów (za wyjątkiem yorkshire terriera, którego włos w ogóle nie jest „terierowaty”), spanieli, jamników szorstkowłosych trymowanie jest zabiegiem koniecznym do prawidłowego funkcjonowania gruczołów skórnych. Poza tym systematycznie wykonywane trymowanie poprawia jakość włosa. Sierść staje się sztywniejsza i mniej podatna na zabrudzenia, przez zmniejszenie ilości podszerstka.

Jest kilka technik trymowania. Czynność tę można przeprowadzić palcami lub za pomocą trymera. Trymowanie jest zabiegiem pracochłonnym i powinno być wykonane przez osobę z doświadczeniem. Źle przeprowadzone może doprowadzić do podrażnień skóry.

Ktoś mógłby zapytać czy trymowanie można zastąpić strzyżeniem. I tu, i tu chodzi o pozbywanie się włosów. Czy obie te czynności się uzupełniają, czy też są tym samym. Otóż to tak jakby ktoś porównywał przycinanie chwastów w ogródku z ich wyrywaniem. Przycinanie nic nie da wręcz przeciwnie tylko je wzmocni, podobnie jest w przypadku martwego włosa. Trymowanie to takie swoiste plewienie sierści, z której wyciągamy to, co ją zachwaszcza.

Podczas strzyżenia nie dochodzi do usunięcia martwych włosów, zostają one jedynie skrócone. Ma się to nijak do prawidłowego cyklu wymiany włosa ras szorstkowłosych.

Strzyżenie dobrze sprawdza się przede wszystkim u przedstawicieli ras ozdobnych takich jak pudel, bichon, maltańczyk, bolończyk, yorkshire terier, czarny terier rosyjski i ogólnie wszystkie te, które nie mają szorstkiego włosa.