Rozedma płuc u psów: objawy, przyczyny i leczenie

„Pies najlepszym przyjacielem człowieka”- wszyscy właściciele psów potwierdzą te słowa w 100%. Zwierzę to kocha swojego właściciela bezwarunkowo i  jest ogromnie wierne. Psy dają nam dużo szczęścia i radości, gdyż potrafią rozbawić nas do łez! Swoją inteligencją i bardzo często słodką nieporadnością, wzruszą każdego.

Źródło: Shutterstock

Pies okazuje swoją miłość do właściciela w różne sposoby, ale każdy, kto posiada czworonoga, zgodzi się, że nie ma piękniejszego uczucia, gdy po powrocie do domu zostajemy przywitani przez skaczącego czworonoga, szczekającego i bardzo często aż piszczącego z radości na nasz widok. Najbardziej rozczulające jest to, że psy zachowują się tak nawet, po naszej bardzo krótkiej nieobecności w domu, bardzo często tylko paru godzinnej, ale po ich reakcji, ktoś mógłby przypuszczać, że nie było nas w domu przez wiele długich tygodni! Pies, co zostało udowodniono naukowo, doskonale odczytuje nasz nastrój. Gdy jesteśmy smutni lub odwrotnie, coś nas bardzo zadowoliło lub rozśmieszyło, pies od razu zauważy i odpowiednio zareaguje na nasze zachowanie. To świadczy tylko o ich ogromnej inteligencji. Wiele osób traktuje czworonożnego przyjaciela jak członka rodziny, a nawet, są przypadki, że więź pomiędzy psem a właścicielem jest silniejsza niż między ludźmi. To jest naprawdę niesamowite. 

Posiadanie psa to nie tylko same przyjemności, są to również bardzo ważne obowiązki. Przede wszystkim trzeba zaspokoić podstawowe potrzeby zwierzęcia, takie jak: dostęp do czystej wody, odpowiednia karma, codzienna dawka ruchu. Ponadto, opieka nad naszym czworonogiem obejmuje również regularne szczepienia profilaktyczne, takie jak obowiązkowe szczepienie przeciw wściekiznyi odrobaczanie. Prawidłowa pielęgnacja i zabiegi higieniczne, również są bardzo ważne. Niestety nasi czworonodzy również zapadają na różne choroby i w obowiązku właściciela jest pomóc mu w tej sytuacji i zadbać o jego zdrowie.

Rozedma  płuc u psów- co to za choroba?

Rozedma  płuc u psów, to dolegliwość płuc, która niestety jest rzadko rozpoznawalna i dotyczy głównie starszych psów. Choroba ta związana jest z przewlekłymi stanami zapalnymi w oskrzelach i płucach, na przykład przewlekłe zapalenie oskrzeli. Gdy oskrzela lub główne drogi oddechowe płuc stają się trwale zwężone, powstaje stan rozstrzenia oskrzelowego, które może powodować problemy z płucami, takie jak nawracające infekcje u psów i może być długi procesem leczniczym.

Układ oddechowy u zwierząt  jest jedną z najprostszych dróg wnikania różnorodnych szkodliwych substancji i czynników, wywołujących choroby. Prawidłowo funkcjonujące elementy układy odpornościowego oraz mechanizmy dróg oddechowych, cały czas powodują unieszkodliwienie chorobotwórczych czynników, wnikających do płuc wraz ze wdychanym powietrzem. Są jednak przypadki, w których ilość toksycznych lub zjadliwych związków jest tak duża, że organizm nie potrafi samodzielnie ich zwalczyć, wówczas dochodzi do rozwoju chorób. Infekcje bakteryjne różnych odcinków układu oddechowego są jednymi z najczęstszych powodów wizyty w gabinecie weterynaryjnym. 

Rozedma płuc u psów- objawy tej choroby?

Rozedma płuc u psów może znacznie utrudnić oddychanie u psa. Może również prowadzić do nawracających i poważnych infekcji płuc, a nie leczona może nawet trwale uszkodzić płuca czworonoga. Choroba ta może powodować kaszel z dużą ilością flegmy lub występować bez nadmiernej produkcji flegmy. Zapalenie oskrzeli u psa może pojawić się nagle i ulec poprawie podczas leczenia, ale może również okazać się przewlekłym, długotrwałym stanem. Istnieje wiele objawów tej choroby. Najczęstszym objawem tej choroby jest kaszel, a nawet kaszel z krwią. Ponadto, problemy z oddychaniem lub zwiększona jego szybkość, apatia oraz zmęczenie. Plucie spienionym materiałem lub śluzem. Gorączka, kichanie, wydzielina z nosa albo utrata apetytu. Odruch wymiotny lub kneblowanie oraz letarg. Nasilenie objawów tej choroby może nastąpić podczas aktywności fizycznej. Jednak najpoważniejszym i zdecydowanie najczęstszym objawem zapalenia oskrzeli płuc u psów jest właśnie kaszel, dlatego, gdy on wystąpi u czworonoga, niezwłocznie trzeba zgłosić się do weterynarza. 

Rozedma płuc u psów- przyczyny 

Choroba zapalenia oskrzeli może być bardzo niebezpieczna i nieprzyjemna dla czworonoga. Dlatego trzebą z nią walczyć, ale aby się tak stało, ważne jest, określenie powodów jest powstania. Bardzo ważną kwestią jest przekazanie weterynarzowi wszystkich niezbędnych informacji na temat stanu i historii zdrowia Twojego psa. W ustaleniu przyczyny choroby, oprócz badania fizykalnego, konieczne może być przeprowadzenie wielu testów, takich jak badania krwi i moczu. Pozwolą one lekarzowi ustalić, czy Twój pies ma infekcję oraz mogą określić funkcjonowanie płuc psa. Rozstrzelenie oskrzeli może wystąpić z powodu różnych zakażeń lub ciał obcych w płucach. Wdychanie zanieczyszczeń, niektórych chorób płuc bądź narażenia na promieniowania, wdychanie toksyn, takich jak dym lub chemikalia, które również mogą przyczynić się do rozwoju choroby. 

Najczęstszym czynnikiem prowadzącym do zapalenia oskrzeli u psów są choroby zakaźne, takie jak: różne infekcje bakteryjne lub wirusowe, oraz istniejąca już choroba zapalenia płuc, która nie została prawidłowo wyleczona, szczególnie jeśli się powtarzała. Może ona być główną przyczyną, współistniejącym problemem lub drugorzędną trudnością. Bardzo niebezpieczna może być również infekcja grzybiczna, dlatego ważnym jest, aby została szybko zdiagnozowana i wyleczona. Do groźnych infekcji grzybiczych, powodujących rozedmę płuc u psów zaliczamy różnego rodzaju robaki płuc. Niewydolność serca lub rak, kolejne niebezpieczne przyczyny powstawania tej dolegliwości. Bardzo niebezpieczna również może być pierwotna dyskineza rzęskowa, czyli stan osłabiający zdolność płuc do wydalania śluzu.

Istnieją rasy psów, które bardziej podatne są na te chorobę niż inne, są to:

  • West Highland White Terrier
  • Syberysjki Husky
  • Pudel miniaturowy
  • Cocker Spaniel amerykański
  • Springer Spaniel angieslki

Rozstrzelenie płuc występuje najczęściej u zwierząt w średnim wieku i geriatrycznych, oraz psów obarczonych przewlekłą chorobą płuc. 

Jak leczyć rozedmę płuc u psów?

Leczenie rozedmy oskrzelowej u psów zależeć będzie od jej przyczyny i stanu zdrowia Twojego psa. W przypadku ciężkiego stanu zdrowia czworonoga może nawet okazać się wymagania hospitalizacja, do czasu ustabilizowania się stanu zdrowia. Każdy weterynarz dobierze odpowiednie leczenie choroby  oskrzeli u Twojego spa. W niegroźnych przypadkach leczenie, oraz  powrót do zdrowia czworonoga może okazać się szybsze a w przypadku przewlekłego zapalenia oskrzeli, niestety już nie. Ta przypadłość może wymagać ciągłego leczenia i częstego dostosowywania leków. W najgorszym przypadku tej choroby, czyli gdy Twój czworonożny przyjaciel doznał nieodwracalnego uszkodzenia płuc, konieczny może okazać się nawet zabieg chirurgiczny, aby usunąć dotkniętą tkankę.

Najważniejszą i kluczową kwestią jest ustalenie przyczyny i źródła choroby, ponieważ ta ona pozwoli na poprawę stanu zdrowia zwierzęcia. W przypadku gdy pies cierpi na infekcję, bardzo pomocne mogą okazać się antybiotyki. Bardzo ważne jest, aby nigdy nie używać leków dostępnych bez recepty! Oczywiście, jeżeli lekarz weterynarii zaleci inaczej, gdyż tylko w pełnej konsultacji z lekarzem, możemy podać naszemu psu, jakiekolwiek leki. Nieodpowiednie użycie lekarstw, może wejśc w interakcję z innymi lekami bądź, co gorsze, utrudnić powrót do zdrowia. 

Istnieje kilka rodzajów leków, oprócz antybiotyków, pomagających zwalczyć tę chorobę, są to:

  • Leki przeciwkaszlowe- pozwalają one na zmniejszenie kaszlu, co może okazać się zbawienne przy pomocy wyzdrowienia z zapalenia oskrzeli. Ponadto poprawiają one komfort naszego psa. 
  • Kortykosteroidy- stosuje się je bardzo często, w celu zmniejszenia stanu zapalnego dróg oddechowych.
  • Leki rozszerzające oskrzela- powodują one rozluźnienie dróg oddechowych, co pomaga w swobodnym przepływie powietrza. Można je wstrzykiwać, podawać doustnie lub podawać w postaci wziewnej. Typowe leki obejmują teofilinę, terbutalinę oraz albuterol.
  • Kupaż i nebulizacja, pomocne w rozrzedzeniu i rozluźnieniu wydzieliny w drogach oddechowych. Kupażowanie często odbywa się wraz z nebulizacją, która polega na klepaniu i masowania klatki piersiowej w celu przełamania zatorów i śluzu.