Psy miniaturki - rasy, informacje

Miniaturowe rasy psów – jakiego psa wybrać, na co zwrócić uwagę przy wyborze rasy? Psy miniaturki stają się coraz bardziej popularne i pożądane. Przyczyną tego stanu rzeczy mogą być nie tylko ograniczenia metrażowe, którymi dysponuje przyszły właściciel, ale również sam urok miniaturowych psów. Przed podjęciem decyzji o zakupie lub adopcji psa miniaturki warto poznać nie tylko zalety, ale również wady związane z posiadaniem tego rodzaju czworonoga.

Źródło: pixabay.com

Niektóre miniaturowe psy są bardziej podatne na niektóre choroby i wymagają szczególnej pielęgnacji, inne mogą mieć trudny charakter i nie przepadać za obecnością dzieci. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru swojego nowego mikro pupila?

Psy miniaturki – czym się charakteryzują?

Historia powstania psów miniaturowych jest różnorodna i  bardzo interesująca. Jednak nie wszystkie małe rasy nazywane są miniaturowymi. Dla przykładu jamniki, mimo naprawdę niewielkich rozmiarów są sklasyfikowane jako psy małe, ale można również hodować ich odmianę miniaturową. Wybierając psy miniaturowe, należy pamiętać, że cechy tej charakterystyczne grupy zwierząt, determinuje zwykle nie ich rzeczywista wielkość, ale indywidualny dla rasy temperament i osobowość. Wiele ras miniaturowych doskonale nadaje się do życia w mieście i w niewielkich mieszkaniach. Z kolei inne małe psy, np. jamniki i niektóre teriery, które de facto zostały wyhodowane w celach łownych, czyli polowania na szkodniki, lepiej będą się czuły mając swobodny dostęp do podwórka, w którym będą mogły wykorzystać swoje naturalne instynkty łowieckie. Pieski miniaturki różnią się od siebie temperamentem i wymaganiami fizycznymi, dlatego ważne jest dokładne zbadanie i wstępne poznanie każdej rasy, po czym dopasowanie jej specyfiki do stylu własnego życia, możliwości i potrzeb.

Czemu psy miniaturki są tak popularne?

Psy miniaturowe mają wiele zalet. Jak wspomniano wcześniej, na ogół potrzebują mniej miejsca, aby czuć się wygodnie i komfortowo, co sprawia, że są dobrym, strategicznym wyborem dla osób żyjących w niewielkim mieszkaniu, lub małym domu. Jednak warto mieć na względzie to, że sama wielkość psa nie przesądza o braku jego aktywności. Miniaturowe rasy psów mają zwykle sporo energii, co oznacza, że również potrzebują miejsca do zabawy, ćwiczeń. Jeśli nie będą miały zapewnionej odpowiedniej dawki aktywności – nawet na ograniczonej powierzchni, mogą tłumić swoja energię i stawać się apatyczne. Zaletą psów miniaturowych jest również to, że mniej jedzą. Nie oznacza to jednak dużych oszczędności związanych z ich żywieniem. Profesjonalne karmy dopasowane do potrzeb i wieku, a nawet określonej miniaturowej rasy wcale nie są tańsze niż karmy dla dużych ras. Osoby, które obawiają się problematycznego okresu linienia, wybierając psa miniaturowego mogą ograniczyć sprzątanie sierści. Miniatury łatwiej jest również prowadzić i kontrolować na smyczy i nosić.

Najpopularniejsze miniaturowe rasy psów

Wśród psów miniaturowych można znaleźć zarówno tzw. psy do towarzystwa, psy ozdobne, jak i myśliwskie. Pieski miniaturki do towarzystwa i ozdobne popularne niegdyś były wyłącznie wśród arystokracji – miały umilać czas, cieszyć oko i stanowić swego rodzaju prestiż. Miniaturowe psy myśliwskie służyły głównie do polowań na małą zwierzynę. Z uwagi na swoje mikro wymiary świetnie tępiły szczury i inne małe gryzonie. Aktualnie, każdy odpowiedzialny właściciel wybiera swojego pupila głównie z uwagi na zachwyt określoną rasą i jej cech cechy charakterystyczne, czyli np. temperament.

Pinczer miniaturowy

Pinczer miniaturowy to pies towarzyszący i stróżujący. Jest naprawdę niewielki – maksymalna jego wysokość w kłębie to zaledwie 20 cm w kłębie, a jego waga nie przekracza zwykle 5 kg (średnia wagi to 4-6kg). Sierść pinczera miniaturowego jest gładka, błyszcząca i krótka. Jego ciało jest smukłe i mocno umięśnione. Głowa pinczera jest podłużna, czoło płaskie, a uszy sterczące wysoko na głowie mają kształt odwróconej litery „V”. Ogon pinczera miniaturowego ma naturalny, lekko wygięty kształt. Pinczer jest aktywny, ciekawski i żywiołowy. Lubi ruch, ale dobrze czuje się również w niewielkim mieszkaniu.

Chihuahua

Pieski miniaturki rasy Chihuahua uważa się za najmniejsze na świecie. Ta coraz bardziej popularna rasa wywodzi się z Meksyku i zalicza się ją do grupy psów do towarzystwa i ozdobnych. Chihuahua występuje zarówno w odmianie długowłosej, jak i krótkowłosej. Pradziadkowie tej rasy byli obecni już na dworach możnych azteckich – jest to zarazem najstarsza rasa psów w Ameryce Północnej. Miniaturowy Chihuahua ma dość krępą sylwetkę, dużą, okrągłą głowę i spore, odstające uszy, których końce są lekko zaokrąglone. Oczy są mocno wyraźne, ciemne i dość szeroko rozstawione. Ogon psa zawija się w górną stronę i zachodzi łagodnie na grzbiet. Chihuahua jest odważny, żywiołowy i ciekawski, ale raczej nieskory do aktywnej zabawy z psami innej rasy. Preferuje towarzystwo właściciela.

Sznaucer miniaturowy

Spośród trzech ras sznaucerów, sznaucer miniaturowy jest najpopularniejszy. Te psy miniaturki są bardzo lojalne i posłuszne. Mają naturę myśliwego, są ciekawskie, potrzebują dużo ruchu i aktywności na świeżym powietrzu. Z pewnością nie należą do typu kanapowca. Na szczególną uwagę zasługuje ich wygląd zewnętrzny i umaszczenie, którego cechą charakterystyczną jest gęsta broda i zarośnięte „brwi”. Sznaucery miniaturowe zostały sklasyfikowane przez AKC w latach dwudziestych. To doskonały pies towarzysz i czujny pies stróżujący.

Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier, czyli popularny i znany York to rasa miniaturowa doskonała dla osób uczulonych na sierść psów. Terriery maja bowiem włosie, które nie jest czynnikiem alergizującym. Rasa powstała w połowie dziewiętnastego wieku do celów łownych. Małe Yorki miały za zadanie tępić myszy i szczury. Przy hodowli Yorków należy szczególną uwagę zwracać na pielęgnację ich włosów. Są one długie i jedwabiste, łatwo się plączą. Powinny być regularnie strzyżone, także biorąc go pod uwagę warto zdawać sobie sprawę z konieczności regularnych kąpieli z użyciem specjalistycznych środków. Yorki powinny mieć również cyklicznie kontrolowane uszy i oczy, ponieważ to właśnie z ich strony najczęściej pojawiają się problemy zdrowotne. Yorki są doskonałymi towarzyszami, chętnie spędzają czas w domu. Nie są tez agresywne – świetnie sprawdzają się jako kompani dzieci.

Maltańczyk

Maltańczyk to bardzo wdzięczna rasa – hodowana głównie do towarzystwa. Te pieski miniaturki wywodzą się z greckich wysp. Maltańczyki nie są psami łownymi – mają towarzyszyć i umilać czas człowiekowi – są aktywne, towarzyskie i łatwe do ułożenia. Mają gęstą białą sierść, nieco wydłużoną sylwetkę, krótkie łapy i okrągłą głowę z wyrazistym, dużym i czarnym nosem. W przeciwieństwie do np. Yorków, ich sierść nie wymaga skrupulatnej pielęgnacji i częstego trymowania. Maltańczyki są posłuszne i szybko się uczą – mogą być doskonała rasą miniaturową dla osób bez doświadczenia w hodowli psów.

Shih Tzu

Nazwa Shih Tzu wywodzi się z Chin i bezpośrednio oznacza "małego lwa". Wbrew tej nazwy, ten piesek miniaturka nie ma w sobie nic agresywnego – to aktywne, towarzyskie psy domowe, które doskonale czują się w roli typowego „kanapowca”. Psy rasy Shih Tzu dobrze znoszą towarzystwo dzieci, chętnie się z nimi bawią i nawiązują kontakt. Mogą przebywać w niewielkich mieszkaniach – nie potrzebują wysokiej aktywności fizycznej i wielogodzinnych spacerów. Niestety są dość chorowite – są szczególnie podatne na choroby autoimmunologiczne, choroby tarczycy i choroby serca. Ich długie włosie wymaga również starannej pielęgnacji. Z racji tego, że dość łatwo się plącze powinna być czesana codziennie. Podobnie jak w przypadku pielęgnacji miniaturek rasy York, oczy i uszy Shih Tzu wymagają szczególnej uwagi i prewencyjnych medykamentów.

Jamnik miniaturowy

Jamnik miniatura występuje w dwóch wersjach: długowłosej i krótkowłosej. Do małych jamników zalicza się jamniki królicze, których obwód klatki piersiowej mierzy nie więcej niż 30 centymetrów i jamniki miniaturowe, które mogą być od nich szersze o około 5 cm. Jamniki miniaturowe są żywe i spontaniczne. Mają temperament myśliwego, chętnie kopią doły i lubią się ścigać. Jamnikom warto zatem zapewnić dużo ruchu – lubią częste i aktywne spacery. Mogą mieć trudny charakter, który nieco utrudnia ich tresurę. Wiele opinii potwierdza, że długowłose jamniki królicze i miniaturowe są nieco bardziej spokojne i uległe niże ich wersja krótko lub szorstkowłosa. Istotnym faktem jest również to, ze niektóre jamniki nie przepadają za towarzystwem małych dzieci, ale nie jest to regułą.

Gdzie szukać ras miniatur?

Miniaturowe rasy psów powinny pochodzić z zarejestrowanych i oficjalnych hodowli. Najlepszym sposobem na znalezienie renomowanego hodowcy psów jest uzyskanie rekomendacji np. od weterynarza lub oficjalnego klubu/stowarzyszenia rasy znajdującego się w najbliższej okolicy. Na wielu ogólnodostępnych stronach internetowych można znaleźć dokładny spis legalnych hodowców, którzy zapewniają psom nie tylko odpowiednie środowisko, ale dbają również o ich zdrowie – zarówno fizyczne, jak i genetyczne. Każdy zarejestrowany hodowca bez trudu wskaże pełen rodowód szczeniaka, przedstawi historię szczepień i odrobaczenia, odpowie na wszelkie pytania dotyczące pochodzenia i opieki nad szczenięciem, a także na temat najlepszych praktyk hodowlanych. Szczenięta ras miniaturowych, podobnie zresztą jak inne psy z zarejestrowanych hodowli nie są dostępne przez cały rok. Dobrzy hodowcy zwykle prowadzą zapisy na szczenięta i nierzadko na upragnionego pupila trzeba czekać nawet kilka miesięcy.

Miniaturowe rasy psów są podobnie jak duże rasy – wymagające i potrzebują odpowiedzialnego właściciela, który potrafi zadbać o ich indywidualne potrzeby. Niewielkie wymiary psa ułatwiają jednak opiekę i pozwalają na hodowlę czworonoga nawet na niewielkich przestrzeniach. Pieski miniaturki to doskonali towarzysze osób starszych i seniorów, którzy z racji wieku mogą nie mieć siły na utrzymywanie i kontrolowanie dużego psa na smyczy. Wielbiciele małych ras doceniają je za ich niezwykły temperament, żywiołowość i wysokie przywiązanie do właściciela. Przyjęło się, że miniaturowe rasy psów są uważane za domowe „przytulanki”, ale nie można zapominać, że jak każdy inny pies – nie są zabawką i wymagają odpowiedniej ręki, tresury i opieki przez cały okres życia.