Pies „widzi” to, co mówisz

Co mowa ciała człowieka mówi psu? Co mowa ciała psa mówi człowiekowi? Okazuje się, że ucząc się tego języka możemy wiele zyskać w kontaktach ze zwierzęciem.

Źródło: Shutterstock

Naprawdę mnóstwo informacji jesteśmy w stanie przekazywać za pomocą pozawerbalnych sygnałów mowy ciała innym ludziom, ale także i psom. Możemy pokazać i zrozumieć wyrażaną w ten sposób złość, społeczną dominację, niepewność siebie, irytację, pobudzenie czy radość. Wszystkie te i inne informacje przekazujemy przy pomocy postawy ciała, układu rąk, sposobu trzymania głowy czy ruchu. Psy w komunikacji między sobą głównie posługują się mową ciała, poprzez którą określają swój stan emocjonalny i wzajemne intencje.

Ten wspólny obu gatunkom sposób komunikacji pozwala, szczególnie psom, odczytać nasze odczucia i zamiary. My już nie koniecznie zadajemy sobie trud odczytywania ich mowy ciała, bądź po prostu jej nie rozumiemy. Wtedy na tej przestrzeni pojawia się konflikt we wzajemnym rozumieniu, ponieważ różnimy się w zachowaniu. Każdy gatunek zachowuje się w właściwy mu sposób, dlatego tak ważne jest nauczenie się psiego języka, który pozwoli nam uniknąć zgrzytów we wzajemnym porozumieniu. Zajrzyj do Pazurowego Translatora i spróbuj nauczyć się podstawowych komunikatów, jakie wysyła pies.

Niezrozumienie wzajemnych intencji łatwo daje się zauważyć na przykładzie witania się. My, ludzie, chcąc przywitać się z kimś, podchodzimy na wprost, wyprostowani, często uśmiechnięci patrzą sobie w oczy. U psów takie powitanie to „szczyt chamstwa” oznacza bardziej wyzwanie do walki. Oliwy do ogania dodaje jeszcze nasze pochylanie się nad czworonogiem (co jest w zasadzie oczywiste, ponieważ pies jest od  nas mniejszy). Ale z punktu widzenia czterech łap takie zachowanie nie jest dla niego tak oczywiste, jak dla nas. Psa tak postawa może lekko przerazić. Sami czulibyśmy się niekomfortowo gdyby wielkie, nieznane zwierzę nagle się nad nami nachyliło…

 

Poczytaj: Stanley Coren, Jak rozmawiać z psem, Łódź, 2004.