Nagły niedowład nóg u psa, czy to zawsze dyskopatia?

Twój piesek nagle stał się mniej ruchliwy i zauważyłeś, że poruszanie się sprawia mu ogromną trudność? Niedowład nóg u psów to częsta dolegliwość, która przysparza cierpienia zwierzęciu, a także powodów do zmartwień właścicielowi. W większości przypadków związany jest on z dyskopatią. Jednak niedowład nóg u psa to nie wyrok! Istnieje szereg innych jednostek chorobowych, którym towarzyszy nagły niedowład kończyn u naszego pupila.

Jak zdiagnozować dyskopatię? Jak zdiagnozować dyskopatię?

Co to jest dyskopatia i jak ją leczyć?

Na początek wyjaśnijmy, czym jest dyskopatia. Dyskopatia to inaczej porażenie jamniczne. Choroba ta najczęściej spotyka psy o pewnych predyspozycjach rasowych. Na dyskopatię najbardziej narażone są jamniki, buldożki francuskie czy angielskie. Oprócz tego spotyka ona także inne rasy, takie jak np. doberman, beagle, dog niemiecki, czy pudel miniaturowy. Dyskopatia może wywołać niedowład wszystkich czterech kończyn, a jej przyczyną są uszkodzenia korzeni nerwowych lub nerwów obwodowych. Psy z dyskopatią zazwyczaj częściowo tracą czucie w kończynach, co uniemożliwia im poruszanie się.

Inne przyczyny niedowładu nóg u psa

Jednak nie zawsze niedowład kończyn u psa oznacza dyskopatię. Przyczyną takiej dolegliwości mogą być również urazy ortopedyczne takie jak złamania czy zwichnięcia. np. w skutek  wypadków komunikacyjnych, w wyniku których nasz pupil mógł doznać uszkodzenia układu ruchu.. Niektóre urazy mechaniczne mogą więc spowodować osłabienie kończyn, które może przypominać w swoich objawach dyskopatię. 

Kolejną przyczyną jest po prostu starość. Jeśli zauważyłeś, że Twój pies nie ma tyle energii co kiedyś, a bieganie nie sprawia mu już takiej frajdy, to może to oznaczać, że piesek stopniowo wkracza w wiek starczy. 

Niedowład kończyn może też być spowodowany przez chorobę kręgosłupa szyjnego — tetraparezę. Z powodu porażenia wszystkich czterech kończyn, chorobie tej często towarzyszy nietrzymanie kału i moczu przez naszego zwierzaka.

Niedowład kończyn może być związany także z innymi chorobami — zwyrodnieniem kręgosłupa, przepukliną kręgosłupa, zespołem ogona końskiego, nowotworem, czy chorobami mięśniowymi. Aby móc odpowiednio pomóc pieskowi, należy wykonać odpowiednią diagnostykę.

Jak zdiagnozować dyskopatię?

Jak widzisz, przyczyn niedowładu kończyn u psa jest wiele. W celu zdiagnozowania dyskopatii (lub innej choroby) należy koniecznie udać się na konsultację do weterynarza i wykonać badanie neurologiczne. Więcej o neurologii przeczytasz na stronie Kliniki Weterynaryjnej w Mikołowie https://www.klinikadlazwierzat.pl/uslugi/neurochirurgia/. Na podstawie badania neurologicznego, lekarz może zlecić dalsze badania, np. mielografię, tomografię komputerową, czy rezonans magnetyczny. 

Jeśli zauważasz u swojego pupila takie objawy jak: ostrożne poruszanie się, bolesność szyi lub odcinka lędźwiowo-krzyżowego, skomlenie przy głaskaniu, powolność, czy problemy z załatwianiem potrzeb fizjologicznych, 

to koniecznie zgłoś się do zaufanego weterynarza. Wcześniejsza reakcja zwiększa szansę, że piesek wyjdzie z choroby obronną łapką!