Kilka wskazówek efektywnej nauki chodzenia na smyczy

Czy jesteście gotowi nauczyć waszego pupila jednej najważniejszych sztuczek? W tym artykule znajdziecie kilka pomocnych wskazówek, jak to zrobić.

Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Jedną z aktywności, którą wykonujecie z psem codziennie, jest pójście z nim na spacer. Wesoły, spokojny i relaksujący spacer dla psa i dla właściciela to taki, podczas którego nie doświadczymy ciągnięcia, gwałtownego rzucania się psa w pogoni za czymś nieznanym czy zatrzymywania się przy każdej kępce trawy w celu jej powąchania. Dobry spacer z psem to taki, podczas którego pies idzie spokojnie tuż obok właściciela, jakby nie pamiętał o istnieniu smyczy.

Chodzenie na luźnej smyczy jest sztuczką. Jest to taka sama sztuczka, jak popularne siad, zostań i aport. Pies uczy się spokojnego zachowania na smyczy starając się unikać rozproszenia i dekoncentracji w postaci innych ludzi, psów, interesujących zapachów oraz wiewiórek uciekających na najbliższe drzewo. Jednakże ta sztuczka jest prawdopodobnie najtrudniejsza do nauczenia, ponieważ musi być wykonywana przez długi czas (cały spacer) bez względu na to, ile bardziej interesujących rzeczy pies widzi wokół siebie.

Nauka chodzenia „na luźno” zabiera dużo czasu – od tygodni do miesięcy w zależności od psa. Szkolenie wymaga dużo cierpliwości i stanowczości. Na szczęście są sposoby, żeby odpowiednio ćwiczyć właściwe zachowania i żeby nauka chodzenia była efektywna. 

Narzędziami, które będziemy używać do szkolenia są: obroża, smycz, zabawki lub smakołyki, które pies najbardziej lubi, cierpliwość.

W czasie nauki okaże się, że nawet największa cierpliwość i długie miesiące uczenia nie pomogą w szczególnych sytuacjach, jak np. spotkanie innego psa, wywołującego strach u naszego pupila lub dostrzeżenie małego zwierzaka gdzieś w krzakach. Okaże się także, że dla niektórych psów mogą przydać się szelki bądź pomocne narzędzie zwane za granicą Gentle Leader. Zanim jednak użyjecie jakiegokolwiek przedmiotu, wykorzystajcie wszystkie dostępne metody szkolenia, jak zwyczajne nagradzanie, zaczynanie od krótkich spacerów albo po prostu konsultacja z doświadczonym treserem psów.

 

8 wskazówek na efektywny trening

1. Ćwicz z psem również przed ćwiczeniem ze smyczą.

Przed szkoleniem chodzenia na smyczy dobrze jest trochę zmęczyć psa innymi zajęciami, tak żeby był nimi podekscytowany. Pomoże to osiągnąć większą koncentrację u psa podczas treningu ze smyczą i przyspieszy przyzwyczajenie się do luźnej smyczy.

2. Każdy spacer jest treningiem.

Nie wymiguj się od ćwiczenia z psem mówiąc: idziemy tylko na krótki spacer wokół domu, teraz nie będziemy ćwiczyć. Zasadą musi być, że tam gdzie w ruch idzie smycz, tam odbywa się szkolenie ze wszystkimi jego regułami. Jeśli pies jest w trakcie nauki chodzenia na smyczy, takie krótkie spacery mogą go tylko zdezorientować, co należy robić, a co nie.

3. Uczyń ze smyczy część zabawy, a nie coś, co zabawę przerywa.

Smycz jest narzędziem, które łączy psa z właścicielem jedynie w nagłych przypadkach. Nie jest czymś, co powoduje między wami rywalizację. Bardzo ważne jest, żeby pies zrozumiał, że smycz jest dobrym przedmiotem, jednakże nie takim, na widok którego pies odczuwa ekscytację (nadmierne skojarzenie ze spacerem będzie powodowało u psa odruch ciągnięcia, ale tez nie takim powodującym lęk). Wypracuj u psa dobre skojarzenia ze smyczą – nie szarp psa na smyczy, nie wlecz go, gdy nie chce iść, ani nie bij psa smyczą.

4. Nigdy nie trenuj z psem, gdy czujesz się zniecierpliwiony, zestresowany lub zły.

Pies jest bardzo wyczulony na nastrój swojego właściciela i swoimi zachowaniami odpowiada na wewnętrzne napięcie człowieka. Jeśli próbujesz pracować nad chodzeniem na smyczy, gdy nie jesteś spokojny, pies również będzie odczuwał zniecierpliwienie i zdenerwowanie lub nawet lęk. To może powodować niweczenie osiągniętych rezultatów i radości psa ze spokojnych spacerów.

5. Unikaj rutyny.

Unikaj rutyny jeśli chodzi o to, gdzie idziesz z psem, jakim tempem idziecie i za co nagradzasz psa.  Próbuj czasem przypadkowo zatrzymywać się, zawracać, przyspieszać lub zwalniać. Uczyń ze spaceru zabawę, w której dużo się dzieje i w której uwaga psa jest skupiona na tobie. Pies będzie wyczekiwał tego, co wydarzy się za chwilę i jaką nagrodę otrzyma.

6. Zaczynaj małymi krokami.

Jeśli twój pies łatwo daje się rozpraszać, zacznij trenować w domu, gdzie otoczenie przynosi niewiele rozpraszających bodźców. W domu to właściciel jest najbardziej interesujący dla psa. Następnie planuj spacery wokół najbliższego sąsiedztwa, aż z czasem zaczniecie chodzić na długie i bardziej rozpraszające spacery. Staraj się dawać swojemu psu na samym początku niewiele wyzwań i zadań – wtedy będzie mu łatwiej przyswajać nowe elementy do nauki.

7. Poznaj swojego psa i bądź cierpliwy.

Możliwe, że zaczynacie trening z psem dopiero po latach ciągnięcia na smyczy. W takim przypadku potrzebne będzie oduczenie psa wielu niepożądanych zachowań. Niektóre psy mogą oduczyć się szybciej lub wolniej w zależności od ich charakteru i waszych umiejętności trenerskich. Najwięcej psów potrzebuje jednak dużo czasu, aby wyeliminować stare zachowania. Właściciele powinni mieć realne oczekiwania wobec psów – nie uda się nauczyć chodzenia na luźnej smyczy w tydzień, a może nawet w miesiąc.

8. Kończ trening nagradzaniem.

Jedną z najważniejszych rzeczy dotyczących treningu psa jest właściwe zakończenie go. Kiedy pies wie, że dobrze wykonał swoje zadania podczas treningu i dostał za nie nagrodę, łatwiej będzie mu przyswajać nowe umiejętności na kolejnych spacerach.