Higiena zębów i dziąseł u psa - jak ją zrobić?

Zęby psa wymagają regularnej pielęgnacji. Brak codziennej higieny jamy ustnej u psa może się skończyć nieprzyjemnymi konsekwencjami. Nie czyszczone zęby będą nie tylko nieestetycznie wyglądać, ale też mogą wymagać leczenia. Jak należycie dbać o zęby psa w warunkach domowych, a kiedy skorzystać z pomocy specjalisty? Dowiedz się więcej z naszego artykułu.

Jak prawidłowo czyścić psu zęby? Jak prawidłowo czyścić psu zęby?

Brak higieny zębów u psa - czym może się skończyć

Zęby psa powinny być czyszczone codziennie lub co kilka dni. Brak odpowiedniej higieny skutkuje nieprzyjemnym zapachem z pyska i osadzaniem się kamienia nazębnego.. Stany zapalne, opuchnięte dziąsła są dla psa niekomfortowe i bolesne i mogą prowadzić do utraty apetytu, pies nie będzie chciał gryźć nawet swoich ulubionych przysmaków czy karmy. 

Dlaczego trzeba czyścić psu zęby

Po każdym posiłku pozostałości karmy zostają na zębach psa. Powstaje płytka nazębna, którą w łatwy sposób można usunąć. Najprostszym rozwiązaniem będzie podawanie pupilowi specjalnych gryzaków stomatologicznych lub naturalnych gryzaków (np. poroże). Są one nie tylko świetnymi przysmakami dla psa, które dostarczają psu składniki odżywcze, ale także są pomocne w czyszczeniu zębów. Jeżeli zęby psa nie będą czyszczone przez właściciela ani pupil nie będzie dostawał wspomnianych gryzaków, płytka nazębna przekształci się w trudny do usunięcia kamień nazębny. Wtedy czyszczenie zębów szczoteczką nie przyniesie już efektu, a kamień nazębny trzeba będzie usunąć u weterynarza lub groomera. Taki zabieg wykonuje się za pomocą skalerów ręcznych lub specjalnych szczoteczek ultradźwiękowych. W zależności od sposobu usuwania kamienia nazębnego oraz używanych narzędzi, zabieg może odbywać się pod narkozą. Jeśli chcesz oszczędzić swojemu psu dyskomfortu i dolegliwości bólowych związanych z nieodpowiednią higieną zębów lub jej brakiem, czyść pupilowi zęby i podawaj mu gryzaki stomatologiczne.

Akcesoria do czyszczenia zębów psa

Pasta do zębów i szczoteczka do czyszczenia zębów to podstawowe akcesoria, które będą ci potrzebne. Oczywiście muszą to być akcesoria do higieny zębów dla psów (nigdy nie stosuj do mycia zębów psa past i szczoteczek przeznaczonych dla ludzi). W sklepie groomerskim Groomer.com.pl znajdziesz duży wybór szczoteczek do zębów i past do czyszczenia zębów dla psów. Oprócz tego są dostępne różne preparaty, które również będą przydatne w higienie jamy ustnej swojego czworonoga (żele, spraye, czyściki i in.). 

Szczoteczki do zębów dla psów są wykonane w taki sposób, by ułatwić czyszczenie zębów psa. Szczoteczki nakładane na palec umożliwiają precyzyjne czyszczenie i dają lepszą kontrolę, by nie podrażnić psu dziąseł. Jeśli nie posiadasz w domu szczoteczki do zębów psa, możesz użyć wacika gazowego, który owiniesz sobie wokół palca. 

Pasty do zębów dla psów są całkowicie bezpieczne dla psa i mają różne smaki. Skutecznie usuwają płytkę nazębną i zapobiegają rozwojowi bakterii, które przyczyniają się do jej powstania. Można je stosować codziennie.

Jak przyzwyczaić psa do czyszczenia zębów

Większość psów nie przepada za jakimikolwiek zabiegami w obrębie ich jamy ustnej, do czyszczenia zębów musisz więc pupila stopniowo przyzwyczaić. Najlepiej zacząć jeszcze gdy pies jest szczeniakiem. Do czynności związanych z higieną zębów i dziąseł przyzwyczajaj psa stopniowo, okazując mu przy tym dużo cierpliwości. Możesz do tego celu wykorzystywać zabawę. Gdy pies będzie odprężony, chętniej pozwoli na podnoszenie fafli, oglądanie i dotykanie dziąseł i zębów. Pozwól psu przyzwyczaić się do szczoteczki do zębów i pasty. Daj mu je do powąchania, a pastę do spróbowania. Nie zakładaj, że przy pierwszej próbie uda ci się wyczyścić zęby szczoteczką. Dla czworonoga może to być stresujące więc lepiej robić to małymi krokami.

Jak prawidłowo czyścić psu zęby?

Jeśli twój pies nie jest jeszcze przyzwyczajony do szczoteczki do zębów, samo czyszczenie możesz zacząć od nałożenia niewielkiej ilości pasty na wacik gazowy owinięty wokół palca. Czyszczenie zacznij od podniesienia fafli i delikatnego czyszczenia zewnętrznej strony - od zębów policzkowych. Stopniowo przechodź do mycia zębów kłów i siekaczy. Na początku pielęgnacja powinna trwać krótko, by pozwolić psu oswoić się z zabiegiem, stopniowo wydłużaj czas mycia zębów, gdy pupil będzie ci na to pozwalał. Pamiętaj, by psa nagradzać za dobre zachowanie podczas czyszczenia zębów, dzięki temu czynność ta będzie mu się lepiej kojarzyła.

Jeżeli nie ma możliwości wyczyszczeniu zębów psa za pomocą pasty i szczoteczki, o higienę jamy ustnej możesz zadbać stosując specjalne płyny do higieny jamy ustnej, które dodaje się do wody (lub preparaty w formie proszku dosypywane do karmy).

Mechaniczne czyszczenie zębów pozwala na skuteczne usunięcie kamienia nazębnego. Wykonuje się je u profesjonalisty - groomera lub weterynarza.