Czy mój pies lub kot waży za dużo?

Nadwaga i otyłość jest nadal tematem zbyt rzadko poruszanym w kontekście zwierząt domowych. Jednak niestety podobnie jak ludzie, nasi pupile są na nią narażeni.  Waga problemu jest duża. 

Źródło: https://pixabay.com/

Jeśli człowiek ważący 50 kg ma nadwagę 2 kg, stanowi to mniej niż 5% jego masy ciała. Tymczasem pies o wadze 10 kg mający nadwagę 2 kg, waży już za dużo aż o 20%. Nadwaga i otyłość zwierząt wpływa na ich jakość życia, jak również związana jest bezpośrednio z występowaniem wielu chorób.  Ten problem występuje również w Polsce – np. jedno opracowanie(NCBI, 2018) pokazuje niepojące statystyki, iż co najmniej 25% do 57% psów w Polsce miało nadwagę lub otyłość. 

Choroby u zwierząt powiązane z otyłością to m.in. cukrzyca, choroby nerek, schorzenia narządu ruchu, zaburzenia hormonalne, spadek odporności, większa tendencja do nowotworów. Otyłość pogarsza ogólne funkcjonowanie zwierzęcia i pracę wielu układów – m.in. krwionośnego i oddechowego. Dodatkowo zbyt duża waga wpływa na zachowanie zwierząt, a więc zwierzęta mogą się wykazywać mniejszą ruchliwością, być bardziej ospałe, czy też wykazywać inne nietypowe zachowania.

Pies o prawidłowej wadze

W celu oceny prawidłowej wagi psa specjaliści ds. żywienia i weterynarze posługują się specjalną skalą nazywaną Body Condition Score.  Ocena składa się z 2 części:

– oceny wzrokowej (obrys tułowia, zarys brzucha)

– oceny palpacyjnej  (grubość tkanki podskórnej w okolicy żeber, brzucha, obszaru lędźwiowo-krzyżowego i nasady ogona).

Pies o prawidłowej sylwetce ma niewidoczne, ale wyczuwalne żebra, a talia jest widoczna z góry, a brzuch podkasany bez fałdu tłuszczowego.

Ocena nadwagi czy otyłości zwierząt niestety nie jest prosta. W przypadku dużej otyłości możemy stwierdzić naocznie, że zwierzę za dużo waży. Jednak wielokrotnie psy mające małą nadwagę  są postrzegane jako te, które mają idealną sylwetkę. Właścicielowi zwierzęcia często będzie trudno samodzielnie ocenić stan zwierzęcia.  Wówczas najlepiej zwrócić się z prośbą o konsultacje do specjalisty żywienia ds. zwierząt. 

Czy można zapobiegać otyłości i jak?

Otyłości czy nadwadze stosunkowo łatwo jest zapobiegać. Należy zacząć od wyliczenia zapotrzebowania energetycznego naszego psa lub kota. Zapotrzebowanie to zależy od wieku zwierzęcia, fazy jego życia (np. czy to suka w ciąży), wagi czy też poziomu aktywności. Wyliczone w ten sposób zapotrzebowanie trzeba przeliczyć na wartość i ilość spożywanych posiłków.

Pamiętajmy zawsze, iż jest to orientacyjne zapotrzebowanie – każdy pies jest inny i powinniśmy obserwować jego kondycję. Dawkę żywieniową należy modyfikować prowadząc obserwację wagi: czy pies ją utrzymuje, czy traci, czy przybiera na wadze. Najlepiej robić to raz w miesiącu, a w przypadku psów z nadwagą co 2 tygodnie. Jeśli znajdujemy się pod opieką specjalisty ds. żywienia zwierząt, zazwyczaj on to robi za nas i pomaga w ustaleniu optymalnej dawki.

Przykładowo pies 10 kg w wieku 1 roku może mieć zapotrzebowanie energetyczne na poziomie od ok 560 kcal do 844 kcal, podczas gdy pies 10-letni o tej samej wadze nawet do ponad 20% niższe. Stąd potrzebna jest bardzo dokładna analiza i ścisły kontakt ze specjalistą, aby ustalić optymalną dawkę żywieniową.  Wielkość zapotrzebowania energetycznego może również zależeć od pory roku czy też miejsca przebywania psa.

Jak prawidłowo podawać karmy gotowe?

W przypadku karm gotowych należy podawać ilość karmy wynikającą z zapotrzebowania energetycznego. Wielu właścicieli podaje karmę „na oko” – stanowczo odradzam. Pies nie potrafi regulować ilości pobieranego pożywienia – może się zdarzyć, że będzie podjadał, nawet jeśli nie będzie głodny.  Wpłynie to na jego wagę…

Zalecam również podawać dzienną rację podzieloną na 2-3 posiłki, wpływa to pozytywnie na pracę układu pokarmowego. Nie jestem zwolennikiem karmienia na żądanie i np. pozostawiania karmy w misce dla psa. Może to szybko doprowadzić m.in. do pojawienia się nadwagi.

Uczciwie wliczajmy wszystko to, co pies je, do bilansu energetycznego. Jeśli podajemy suszony z mięsa gryzak o wartości energetycznej 200 kcal, wówczas powinniśmy to odjąć to od kalorii dostarczanych z innych źródeł. Jednak pamiętajmy również, iż przekąski nie powinny stanowić więcej niż 10% dziennej racji pokarmowej.  Unikajmy przekąsek ze stołu – nie są to posiłki odpowiednie dla naszego psa i mogą zaburzyć funkcjonowanie układu pokarmowego.

W przypadku zmiany karmy zawsze stosujmy model przejściowego przechodzenia na nową karmę przez okres 1-2 tygodni i mieszania starej i nowej karmy, ze stałym zwiększaniem udziału nowej karmy. Model taki może wyglądać tak:

  • 1-3 dni 25% nowej karmy, 75% starej,
  • potem kolejne 1-3 dni po 50% starej i nowej karmy,
  • następne 1-3 dni 75% nowej karmy, 25% starej.

Proces ten powinniśmy dopasować do „ zdolności adaptacyjnych” układu pokarmowego naszego psiaka.



WIĘCEJ O ODŻYWIANIU PSA SZUKAJ W NASZEJ KOOCHNI >>>

 


Bożena Wróblewska

Hodowca psów, psycholog, udziela porad z różnych obszarów właścicielom zwierząt – specjalizuje się w psychologii zachowań, doborze psa do profilu właściciela  oraz diecie psa.  Właściciel marki karm bezzbożowych super premium My Lovely Dog, prowadzi sklep z akcesoriami i karmą niezbędną dla każdego właściciela www.mylovelydog.pl