Amputacje kończyn u zwierząt

Zdarzają się sytuacje, w których zwierzę traci kończynę lub istnieją wskazania do jej amputacji. Najczęstszym powodem tego zabiegu są wypadki komunikacyjne, pogryzienia przez inne zwierzęta, nowotwory oraz uszkodzenia neurologiczne.

Źródło: Michael Kloth/Corbis

Większość psów i kotów pozbawionych kończyn doskonale potrafi odnaleźć się w nowej sytuacji, wieść szczęśliwe, aktywne życie i cieszyć się dobrym samopoczuciem.

Kiedy właściciel musi wybrać między amputacją a pozostawieniem niesprawnej kończyny, powinien kierować się dobrem zwierzęcia a nie względami estetycznymi. Musimy zdawać sobie sprawę, że chora, niewładna łapa jest jedynie obciążeniem dla zwierzęcia, może również ulegać urazom typu otarcia skaleczenia i stanowić zagrożenie dla całego organizmu.

Bez względu na przyczyny, z jakich kończyna musi zostać odjęta należy upewnić się, że pozostałe trzy są zdrowe i poradzą sobie z większym obciążeniem. Istotne jest również, by zwierzę poddawane amputacji miało prawidłową wagę. 

Po zabiegu zwierzę musi przejść odpowiednią rekonwalescencję i rehabilitację. W pierwszych dobach po operacji zwierzę wymaga szczególnej troski. Należy pomagać mu w próbach wstawania i chodzenia, trzeba chronić ranę pooperacyjną. Na początku zwierzę może mieć trudności z utrzymaniem równowagi i wykonywaniem podstawowych czynności. Musimy w tym okresie udzielić mu również wsparcia psychicznego okazując czułości i empatię. Starajmy zachowywać się optymistycznie a dobry nastrój udzieli się pupilowi. Odpowiednio opracowany program rehabilitacji pomoże zwierzęciu szybciej nauczyć się żyć bez jednej kończyny. Bardzo ważne będzie rozwijanie muskulatury trzech pozostałych kończyn. W związku z ich dodatkowym obciążeniem, zwłaszcza w początkowej fazie po zabiegu, może dochodzić do ich bolesności i nadwyrężeń. Aby temu zapobiegać warto regularnie korzystać z zabiegów fizykalnych i masażu. Zoofizjoterapeuta zaleci odpowiednie ćwiczenia, które właściciel będzie musiał wykonywać ze zwierzęciem w domu.  

Zwierzę bez jednej kończyny powinno być częściej kontrolowane przez lekarza weterynarii, który oprócz badań może zalecać przyjmowanie odpowiednich preparatów wspomagających i chroniących chrząstkę stawową lub innych środków farmakologicznych. Szczególnie ważne jest zachowanie odpowiedniej wagi i niedopuszczanie do otyłości u zwierząt z amputowaną kończyną.

Zwierzęta  szybko przystosowują się do nowej sytuacji. Oczywiście proces przyzwyczajenia się do braku kończyny może przebiegać różnie w zależności od takich czynników jak gatunek, rasa, wiek, wielkość . Szybciej dochodzą do siebie zwierzęta, które straciły tylną kończynę, gdyż większy ciężar jest dźwigany przez kończyny przednie. Niemniej zwierzęta po amputacji potrafią cieszyć się życiem tak samo jak pełnosprawne czworonogi.